Zomrel najznámejší exorcista Gabriele Amorth (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zomrel najznámejší exorcista Gabriele Amorth (Vatikánska sedma)

Exorcista Gabriele Amorth neustále poukazoval na existenciu diabla a na dôsledky, ktoré plynú z jeho spochybňovania. Foto - Profimedia

Vo veku 91 rokov zomrel taliansky kňaz a exorcista Rímskej diecézy, svoj život prežil v zápase s diablom.

Počas tridsiatich rokov vykonal viac ako 70-tisíc exorcizmov a vychoval desiatky nových exorcistov. Do cirkevnej histórie sa však Gabriele Amorth, ktorý v piatok zomrel po niekoľkotýždňovej hospitalizácii pre problémy s pľúcami, zapíše aj z iných dôvodov.

V čase, keď mnohí veriaci pochybujú o existencii diabla, neprestal poukazovať na jeho existenciu a dôsledky, ktoré plynú z jeho spochybňovania. Nekládol si pri tom servítku pred ústa. Pred niekoľkými rokmi šokoval vyjadrením, že aj vo Vatikáne sú členovia satanistickej sekty. Priznať to mal samotný diabol počas niektorých exorcizmov. „Máme mnohých kňazov a biskupov, ktorí neveria v Satana a verejne hovoria, že peklo ani diabol neexistujú,“ varoval Amorth.

Prečítajte si aj
Vykonal František exorcizmus? Názory sa rôznia Zdieľať

V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas v roku 2006 zdôraznil, že diabol sa môže zmocniť nielen jednotlivcov, ale aj celých skupín. „Som presvedčený, že nacisti boli všetci posadnutí démonom. Ak si spomenieme na to, čo urobili ľudia ako Stalin, Hitler..., určite boli posadnutí démonom. Dá sa to vidieť z ich činov, z ich správania, z hrôz, ktoré vykonali alebo ktoré nútili robiť,“ povedal dlhoročný exorcista Rímskej diecézy. Na otázku, či nájdeme posadnutých aj medzi súčasnými spoločenskými lídrami, odpovedal, že „je tu veľa takých, ktorí načúvajú pokušeniam diabla a nasledujú ho“.

Nepochyboval, že diabol pôsobí aj v teroristickej skupine Islamský štát. „ISIS je Satan,“ povedal Amorth na minuloročnej konferencii v Ríme. „Diabol je zamaskovaný v mnohých podobách: politických, náboženských, kultúrnych.“

Kto bol Gabriel Amorth

Narodil sa v severotalianskej Modene v roku 1925. Ako 22-ročný vstúpil do Spoločnosti sv. Pavla, za kňaza bol vysvätený v roku 1951. Od roku 1986 pôsobil ako vrchný exorcista Rímskej diecézy. V roku 1991 založil Taliansku asociáciu exorcistov, neskôr aj Medzinárodnú asociáciu exorcistov. Pred rokom ho talianska vláda vyznamenala Medailou oslobodenia za dôležitú rolu, ktorú zohral v partizánskom boji počas druhej svetovej vojny. Je autorom viacerých publikácií o exorcizme, v slovenčine vyšli napríklad knihy Posledný exorcista a Znamenie exorcistu.

Svetoznámy exorcista bol presvedčený, že boj proti zlu začína v rodine. Podľa neho zlo dnes pôsobí v mnohých ľuďoch preto, že ako mladí nezažili posvätnosť detstva a nevedia, čo znamená byť dobrým otcom a matkou. „Mladé páry vstupujú do manželstva s úmyslom byť jedným telom a jednou dušou, no končia v rozdelení,“ povedal v jednom z rozhovorov. „Zlyhania v rodinách zapríčiňujú kriminalitu, nemravnosť a zlo.“

 

S odvolaním sa na slová Panny Márie vo Fatime zdôrazňoval, že hriech, ktorý privádza najviac duší do pekla, je nečistota. „Rozvody sú chorobou rovnako ako potraty. Každoročne je abortmi zavraždených 50 miliónov detí. Je tu eutanázia, rozbité rodiny, homosexuálne manželstvá, spolužitie bez sobáša... To všetko je skaza. Zabudli sme na Boha, ktorý nás preto silno napomenie. On vie, ako nám pripomenúť svoju prítomnosť.“

Prečítajte si aj
Muž, ktorý bol posadnutý diablom, navštívil Slovensko: Videl som brány pekiel
Exorcisti varujú: Rastie počet posadnutí diablom
Diabol nie je hviezda, ale reálne zlo Zdieľať

Amorthovi spolupracovníci a žiaci sa zhodujú, že napriek povolaniu exorcistu nebola okolo neho žiadna mystéria či okázalosť. „Jeho dvere boli pre mňa i ďalších kňazov vždy otvorené. Mohol som zblízka vidieť jeho prácu a jednoduchosť,“ povedal pre Catholic News Agency španielsky kňaz Jose Antonio Fortea, podľa ktorého Amorthov vplyv spočíva v tom, že dokázal jednoducho rozprávať o tom, čo zažil počas svojich stretnutí s diablom.  

František: Zabíjať v mene Boha je satanské

O Satanovi počas uplynulého týždňa rozprával aj pápež František. Stalo sa tak v stredu počas rannej omše v Dome sv. Marty, ktorú hlava cirkvi slúžila za zavraždeného francúzskeho kňaza Jacquesa Hamela. Zúčastnila sa na nej aj kňazova sestra Rosine a približne 80 veriacich z diecézy Rouen, do ktorej zabitý kňaz patril.

„Dnes je v cirkvi viac kresťanských mučeníkov ako v prvých dobách. Dnes kresťanov vraždia, mučia, väznia, podrezávajú, lebo odmietajú zaprieť Ježiša Krista. V týchto dejinách prichádzame k nášmu otcovi Jacquesovi: je súčasťou tejto reťaze mučeníkov,“ povedal v homílii pápež František. „Otec Jacques Hamel bol zamordovaný na kríži, práve keď slávil obetu Kristovho kríža. Človek dobrotivý, pokorný, bratský, ktorý sa vždy usiloval o zmierenie, bol zavraždený akoby bol zločincom. Toto je tá diabolská niť prenasledovania.“


Pápež František sa modlí pred fotografiou zavraždeného kňaza Jacquesa Hamela počas omše, ktorú zaňho slúžil v Dome sv. Marty. Foto – TASR/AP

Pápež prekvapil informáciou, že kňaz vo chvíli, keď ho išli podrezať islamskí teroristi, „nestratil duchaprítomnosť obviniť a jasne vysloviť meno vraha. A povedal to jasne: ,Odíď, Satan!‘ Dal život pre nás, daroval život za to, že nezaprel Ježiša. Daroval život v samotnej Ježišovej obete na oltári a odtiaľ obvinil pôvodcu prenasledovania: ,Odíď, Satan!‘“

Svätý Otec zaujímavým spôsobom prispel aj k úvahám, či a kedy bude zavraždený kňaz vyhlásený za blahoslaveného. „Nech nám on z neba – lebo sa k nemu musíme modliť, keďže je mučeníkom a mučeníci sú blahoslavení, musíme sa k nemu modliť – nech nám sprostredkuje pokoru, bratstvo, pokoj a aj odvahu povedať pravdu: zabíjať v mene Boha je satanské,“ povedal pápež na konci príhovoru.

Po skončení omše podľa portálu Vatican Insider František povedal rouenskému biskupovi Dominiqueovi Lebrunovi, aby vystavil Hamelovu fotografiu, pretože je blahoslavený. „A ak ti niekto povie, že nesmieš, odpovedz, že ti to schválil pápež,“ citoval biskup Františkove slová.   

Jednou vetou

Svätý Otec v rámci takzvaných piatkov milosrdenstva navštívil novorodenecké oddelenie a hospic.

Pápež František vydal apoštolský list motu proprio O súlade kódexov (De concordia inter Codices), ktorým zosúladil niektoré články Kódexu kánonického práva a Kódexu kánonov východných cirkví.

Apoštolskí nunciovia sa stretli v Ríme na svojom jubileu v rámci Svätého roka milosrdenstva.

Žandársky útvar Mestského štátu Vatikán si pripomína 200. výročie svojho vzniku.

Pápež František prijal účastníkov formačného kurzu pre nových biskupov, ktorý v Ríme pripravila Kongregácia pre biskupov v spolupráci s Kongregáciou pre východné cirkvi.

V talianskom Chieti prebieha týždňové pracovné zasadnutie Medzinárodnej zmiešanej komisie pre teologický dialóg medzi Katolíckou cirkvou a Pravoslávnymi cirkvami.

Na 16. zasadnutí sa zišli členovia deväťčlennej Rady kardinálov, ktorá radí pápežovi Františkovi pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie.

Počas generálnej audiencie pápež František pozdravil slovenských pútnikov pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie.

Účastníci plenárneho zasadania Pápežskej komisie na ochranu mladistvých navrhli zaviesť celocirkevný deň modlitby za obete sexuálneho zneužívania.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Ďakujeme!

Staňte sa aj vy súčasťou Postoja. Aby sa aj na Slovensku objavovali takéto články.

Podporiť Postoj Čítať dalej

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo