Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. december 2017

Cirkev 2017: Od Luthera po Zemana

Redaktori Postoja hodnotia najvýznamnejšie kresťanské udalosti v uplynulom roku.
Cirkev 2017: Od Luthera po Zemana

Rok 2017 v cirkvi. Výročie Lutherovej reformácie, sto rokov od zjavení vo Fatime aj blahorečenie slovenského mučeníka. (Foto: TASR/AP; Martin Baumann)

Svet

Výročia reformácie a fatimských zjavení

Protestanti uplynulý rok žili 500. výročím začiatku reformácie Martina Luthera, katolíci zasa 100. výročím zjavení Panny Márie vo Fatime. Obe udalosti sa od seba diametrálne odlišujú, ale predsa len ich čosi spája.

Na oba historické míľniky sa „tí druhí“ často pozerajú cez prsty predsudkov, nepochopenia až znevažovania. Nepochybujeme, že aj tieto riadky v časti publika vyvolajú pocit, že rozprávať o Lutherovej reformácii a mariánskych zjaveniach na jednom mieste je nemiestne. No v stále viac atomizovanom a znepriatelenom svete by práve kresťania mali byť tými, ktorí hľadajú cestu k sebe a neprehlbujú dejinné zákopy. Neznamená to naivnú ústupčivosť, ale poctivé, a preto neraz namáhavé spoznávanie identity a koreňov. Svojich, aj tých druhých.   

Útoky na pápeža Františka

Tento rok pokračovala debata o chválenej aj kritizovanej pápežskej exhortácii Amoris laetitia, nedá sa však hovoriť o nejakom zlomovom momente alebo vyjasnení situácie. Naopak, na jeseň došlo k vyostreniu polemiky, keď niekoľko desiatok kňazov a laikov zverejnilo tzv. correctio filialis, teda synovskú korekciu pápeža Františka pre jeho údajne heretické tvrdenia. Na konci roka sa zase objavila extrémne kritická kniha od anonymného autora s názvom Pápež diktátor.

Prečítajte si aj
Takto vysvetľuje Amoris laetitia bývalý strážca doktríny Zdieľať

Zdá sa, že tlak na Františka dosiahol tento rok svoje maximum. Debata o spôsobe, ako súčasný pápež riadi cirkev, je legitímna, avšak problematickým sa ukazujú spôsoby, ku ktorým sa kritici uchyľujú.

Miliónový ruženec 

Najvýraznejšia a najmasovejšia modlitebná akcia v katolíckom svete sa konala v susedom Poľsku. Na hraniciach sa začiatkom októbra modlil milión Poliakov a ďalšie milióny sa zhromaždili v kostoloch po celom Poľsku. Odhadom sa pri príležitosti 100. výročia fatimských zjavení modlilo ruženec niekoľko miliónov ľudí.

Celú akciu zorganizovali laici, biskupi ju následne podporili, akcia si získala pozornosť aj sekulárnych médií po celej Európe. Svojou masovosťou, myšlienkou na obrátenie k Bohu, ale aj formou verejnej modlitby išlo o nespochybniteľne výnimočnú akciu.

Žilo to aj na kresťanskom Východe

Najvýznamnejšou udalosťou roku 2017 v živote byzantského pravoslávia bol list schizmatického kyjevského patriarchu Filareta Denysenka ruskému patriarchovi Cyrilovi. Ide o nečakaný impulz pre úsilie o znovuzjednotenie a osamostatnenie ukrajinského pravoslávia od Moskovského patriarchátu. 

V živote východného katolíckeho kresťanstva bolo epochálnym rozhodnutie pápeža Františka rozšíriť jurisdikčné územie Sýrsko-malabarskej katolíckej cirkvi na celú Indiu. Už v roku 2015 pápež umožnil to isté aj Sýrsko-malankarskej cirkvi. Ide o významný medzník na ceste k rovnoprávnosti katolíckych cirkví sui iuris v Indii.

Veriaci drží brožúru počas slávnostného blahorečenia Titusa Zemana 30. septembra 2017 v Bratislave. (Foto: TASR – Martin Baumann)

Slovensko

Blahorečenie Titusa Zemana

Najväčšou udalosťou v uplynulom roku bolo nepochybne blahorečenie saleziánskeho mučeníka Titusa Zemana. Slovensko sa takejto slávnosti dočkalo po 14 rokoch, no nejde len o štatistiky.

Inzercia

Blahorečenie dona Titusa ukázalo, že aj v modernej dobre dokážeme nájsť silné príklady hodné nasledovania. Pozitívom bolo to, že postava nového blahoslaveného dokázala zaujať aj sekulárne médiá – najmä vďaka profesionálnej práci organizátorov.

Veriaci ľudia iste nepovažujú za náhodu, že blahoslavený Titus Zeman – nový patrón povolaní – vzišiel práve spomedzi slovenských saleziánov, ktorí sa v poslednom období musia vyrovnať s odchodmi viacerých mladých rehoľníkov.

Čo s charizmatikmi?

V poslednom období silnie diskusia o tom, čo s mladými katolíkmi v tínedžerskom veku, ktorých stále viac oslovuje charizmatické hnutie. Takéto spoločenstvá sa nachádzajú v mestách a obciach po celom Slovensku. Že nejde len o skupinky jednotlivcov, ukázala aj tohtoročná Godzone tour, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 22-tisíc ľudí.

Keďže dôsledky silnejúcej sekularizácie pomaly cítiť už aj v religióznejších kútoch Slovenska (Orava, severovýchod), duchovný zápal mnohých mladých je naozaj povzbudivou skutočnosťou. Zároveň je to však jasná pastoračná výzva pre biskupov, kňazov aj angažovaných laikov, ako tento zápal duchovne prehĺbiť, ukotviť a znásobiť. Ako sa spieva v staršej mládežníckej piesni, „nech netlejeme len...“    

Mladí na Godzone Tour v bratislavskej Hant aréne (Foto: P. Rábara)

Zahraničný dopyt po slovenských biskupoch rastie

Aj takto by sa dala glosovať skutočnosť, že Slováci majú stále viac biskupov pôsobiacich za hranicami svojej krajiny. K v zahraničí dlhodobo pôsobiacemu kardinálovi Jozefovi Tomkovi (emeritný prefekt vatikánskej Kongregácie pre evanjelizáciu národov), arcibiskupovi Cyrilovi Vasiľovi (sekretár Kongregácie pre východné cirkvi), vladykovi Milanovi Šášikovi (eparchiálny biskup Mukačevskej eparchie byzantského obradu) vladykovi Ladislavovi Hučkovi (apoštolský exarcha pre katolíkov byzantského obradu v ČR) a biskupovi Dávidovi Tencerovi (diecézny biskup Reykjavíku) v tomto roku pribudli ďalší dvaja.

Prečítajte si aj
Odchádza biskup, ktorý bude chýbať Zdieľať

Dovtedajšieho pomocného biskupa Prešovskej archieparchie Milana Lacha pápež František v júni tohto roku vymenoval za apoštolského administrátora Parmskej eparchie v USA a Vladimíra Feketeho, ktorý je prefektom Azerbajdžanu, povýšil v decembri do biskupskej hodnosti. Zaujímavosťou je, že väčšina spomenutých sú rehoľníci a gréckokatolíci. Zrejme aj to o čomsi vypovedá.

Bezákov návrat na scénu

V júni uplynulo päť rokov od odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Väčšej pozornosti sa mu dostalo začiatkom septembra, keď sa stal učiteľom náboženstva a etiky na bratislavskom gymnáziu C. S. Lewisa, ktorého zriaďovateľom je Cirkev bratská. V novembri a decembri vystúpil so svojimi kázňami aj v kaplnke bratislavského zboru Cirkvi bratskej. Verejnosti sa prihovára aj v aktuálnej knihe Zamyslenia, ktorú vydalo vydavateľstvo Petit Press.

„Tak som si aj ja uvedomil, že nemôžem okolo seba šíriť smútok alebo bolestínstvo, ale mal by som ukázať ľuďom, že sa dá ísť ďalej,“ povedal Bezák k novej etape svojho života v rozhovore pre denník SME.

Pri výbere a komentovaní udalosti spolupracovali aj Jaroslav Daniška a otec Ján Krupa.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Nepriatelia lásky: Žiadostivosť

Nepriatelia lásky: Žiadostivosť

Láska nehľadí na seba, ale vždy si ctí a hľadá len to, čo je najlepšie pre toho druhého. Žiadostivosť na druhej strane používa veci i ľudí, aby dosiahla uspokojenie svojich potrieb, pôžitkov a rozkoší. Píše Milan Bubák v pokračovaní svojho cyklu o láske.