Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
23. jún 2021

Kňaz Dariusz Oko na Slovensku

Cirkev má rakovinu, ktorá ju môže zabiť. Je ňou homoloby

V knihe Levanduľová mafia, ktorej slovenský preklad uviedol samotný Oko, spomína aj Bezáka. Predhovor napísal arcibiskup Orosch.

Cirkev má rakovinu, ktorá ju môže zabiť. Je ňou homoloby

Foto - Profimedia/Bernard Osser

Na Slovensku v týchto dňoch vychádza kniha o homosexualite a homoloby v štruktúrach cirkvi Levanduľová mafia s podtitulom S pápežmi a biskupmi proti homo-klikám v Cirkvi. Autorom je poľský kňaz a vysokoškolský profesor Dariusz Oko, ktorý ju minulý týždeň predstavil v Košiciach, Trnave a v Bratislave. 

Na Slovensko prišiel na pozvanie Nadácie Slovakia Christiana, ktorá publikáciu vydáva s predhovorom trnavského arcibiskupa Jána Oroscha.

Nejde o vymyslený problém

Témou homoloby v cirkvi, o ktorej v minulosti hovoril aj pápež František, kňaz Oko zaujal už pred desiatimi rokmi. V poľskej revue Fronda publikoval štúdiu S pápežom proti homoheréze, ktorej text na pokračovanie neskôr odvysielal Vatikánsky rozhlas.    

„Kniha Levanduľová mafia nie je o vymyslených problémoch cirkvi, ale o veľkom probléme homoloby. Je to rakovina, ktorá ničí našu matku cirkev. Je to smutná správa, že jediná milovaná matka má rakovinu. Ale je to lepšie vedieť, ako nevedieť, pretože takto môžeme začať liečbu, inak ju rakovina môže zabiť,“ povedal kňaz Oko pri prezentácii publikácie v Trnave.

V knihe píše aj o homokriminalite v cirkvi. Oko poukázal na príklad amerického kardinála Theodora McCarricka, ktorý sexuálne zneužíval mladých mužov či seminaristov. Dlhé desaťročia sa mu však jeho delikty darilo kryť.

„Keby vo svete nejaký generál prichádzal do dôstojníckej školy, kde by zneužíval študentky, tak v USA by za to dostal zrejme niekoľko sto rokov väzenia. Niečo také by si zaslúžil aj ,veľký kardinál svätej cirkvi´. Keby neboli laici a médiá, robil by to ďalej. Je potrestaný len symbolicky, a to prepustením z kňazského stavu,“ poukázal Oko.

Väčšina biskupov v USA sú vraj homosexuáli

Poľský kňaz tiež spomenul americké výskumy, podľa ktorých má údajne viac ako polovica biskupov v USA homosexuálnu orientáciu. „Väčšina seminárov je pod vplyvom homosexuálnych kňazov, normálni bohoslovci sú v nich prenasledovaní a musia odtiaľ utekať,“ tvrdí Oko, podľa ktorého mnohé semináre a noviciáty sa stali novodobou Sodomou a Gomorou. „Treba brániť mladých mužov, ktorým sa levanduľová mafia nechce dovoliť stať kňazmi.“

Týmto pojmom Oko označuje homosexuálnych kňazov a biskupov, ktorí páchajú v tejto oblasti delikty, navzájom sa kryjú a snažia sa ovládnuť cirkev.

„Tisíce dobrých mladých mužov z veriacich rodín idú do seminára či do noviciátu s dobrými úmyslami, kde sú zneužívaní alebo znásilňovaní svojimi spolužiakmi a neraz aj predstavenými. Keď sa sťažujú na vyšších miestach, tak sú vyhodení,“ uviedol poľský kňaz. Situácia je najhoršia v USA, ale takéto prípady sa podľa neho dejú v skoro každej krajine Európy.

Dariusz Oko pripomenul aj sexuálne škandály, ktorým čelí cirkev v Poľsku. Spomenul prípad kardinála Henryka Gublinowicza, bývalého arcibiskup Vroclavy, ktorý páchal homosexuálne delikty a podporoval aj menovanie sebe podobných biskupov, ktorí sa dopustili „strašných vecí s homosexuálnym pozadím“. Rovnako ako McCarricka, aj Gulbinowicza za jeho skutky Vatikán potrestal, pár dní nato zomrel. 

Nemeckí biskupi po stopách Luthera

Poľský duchovný sa venoval aj synodálnej ceste v Nemecku, ktorá podľa neho súvisí s gender ideológiou. „Sme šokovaní, keď počujeme, že nemeckí biskupi sa vzpierajú pápežovi,“ vyhlásil. Dariusz Oko pripomenul, že 25. marca Kongregácia pre náuku viery vydala stanovisko, podľa ktorého je požehnávanie homosexuálnych zväzkov neprípustné a je v rozpore s učením a tradíciou cirkvi.

Inzercia

„V reakcii na to sa nemeckí kňazi a biskupi vzopreli a urobili niečo podobné, ako svojho času Luther, keď verejne spálil pápežskú bulu. Povedali si, že oni vedia svoje a svoje si budú robiť. Je to akoby Martin Luther 2,“ myslí si Oko. „Aby svoj postoj zdôraznili, tak 10. mája sa v nemeckej cirkvi uskutočnilo slávnostné požehnávanie homosexuálnych párov. Konalo sa asi v stovke kostolov, ktoré boli ozdobené dúhovými vlajkami.“ Podľa poľského profesora sa odhaduje, že asi 80 percent nemeckých biskupov podporuje homosexuálne správanie.

Podľa Oka je takmer isté, že výstupom synodálnej cesty v Nemecku bude uznanie požehnávania homosexuálnych zväzkov bez ohľadu na to, čo si myslí pápež. „Toto je len prvý krok. Pôjdu ďalej. Potom si povedia, že keď požehnávanie, prečo nie aj svadba? Môže sa stať, že o tri roky budeme svedkami hromadného sobáša homosexuálnych párov v kolínskej katedrále. Už dnes je nemecká cirkev presvedčená, že je to v poriadku.“

Dariusz Oko je presvedčený, že proti týmto trendom treba konať a jasne hovoriť. „Keď sa duchovní v Nemecku znova správajú ako Luther, máme o to väčšie právo a povinnosť brániť učenie Ježiša Krista a cirkev.“


Videozáznam prednášky Dariusza Oka v Trnave.

Kňaz Oko sa tiež zamyslel, prečo sú Nemci znovu centrom odboja a prečo je v oblasti presadzovania gender ideológie najaktívnejší práve Berlín. Zdôraznil, že gender ideológia nie je v súlade s učením cirkvi. „Keď ovládne kresťanskú Európu a kresťanstvo, bude to znamenať jeho koniec. Gender ideológia je ideológiou sexuálnej nespútanosti, pansexuality a redukcie človeka na sexuálny stroj. A nemecká cirkev už vo veľkej miere podľahla tejto ideológii. Preto hovorí a robí to, čo vidíme.“

Kňaz, ktorý pôsobí ako profesor na Pápežskej univerzite sv. Jána Pavla II. v Krakove, skonštatoval, že rozvinuté spoločnosti, ktoré žijú v blahobyte a majú všetko, chcú mať voľnosť aj v sexuálnej oblasti. „Ľudia čakajú, že cirkev takéto správanie uzná, pretože všetko chceme mať pohodlnejšie, autá, lietadla aj kreslá,“ uviedol Oko, ktorý sa pustil aj do kritiky teológov, najmä z Nemecka, ktorí objavujú, že Biblia a Ježiš chvália a propagujú homosexualitu. „To je koniec nemeckej teológie. Keď si dnes vezmem text nemeckého teológa, vidím, že píše to isté ako genderisti pred desiatimi rokmi. Dnešná nemecká teológia je odvarom gender ideológie spred niekoľkých rokov.“

Orosch: Cirkev rozlišuje medzi homosexuálnou orientáciou a správaním

Úvod k slovenskému vydaniu knihy Levanduľová mafia napísal trnavský arcibiskup Ján Orosch. Pripomína, že „podľa inštrukcie pápeža Benedikta XVI. nesmie byť vysvätený za kňaza homosexuál a ani taký muž, ktorý sympatizuje s gender ideológiou, respektíve praktizovaním homosexuálneho spôsobu života“.

Trnavský arcibiskup tiež pripomína, že učenie cirkvi rozlišuje medzi homosexuálnou orientáciou a homosexuálnym správaním jedinca a cirkev jasne deklaruje, že nemožno udeľovať požehnávanie zväzkom osôb rovnakého pohlavia. „Všetko, čo nezodpovedá Božím plánom, je hriech. Vieme, že Boh nenávidí hriech, ale miluje hriešnika. Ježiš Kristus sa obetoval za hriešnikov, ochránil pred ukameňovaním cudzoložnú ženu, ale neschválil jej hriech,“ zdôraznil arcibiskup Orosch.

Oko vo svojej knihe špekuluje aj o dôvode odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorého nazýva „homosexuálnym biskupom.“ Profesor z Krakova už v roku 2012 pre poľský portál religia.onet.pl tvrdil, že Bezák bol odvolaný, lebo sa vzoprel učeniu cirkvi o homosexualite. V knihe ide ešte ďalej a arcibiskupa nepriamo obviňuje z homosexuálneho správania. Bývalý trnavský arcibiskup však v minulosti opakovane poprel, žeby bol homosexuálom alebo sa nevhodne správal.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.