Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
07. január 2022

Vatikánska sedma

Výsledky sčítania, pápež u susedov aj reforma kúrie. Čo čaká cirkev v roku 2022?

Komentovaný prehľad očakávaného diania v kresťanskom svete v novom roku od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Výsledky sčítania, pápež u susedov aj reforma kúrie. Čo čaká cirkev v roku 2022?

Pápež František vchádza na generálnu audienciu 5. januára 2022. Foto: TASR – AP Photo/Alessandra Tarantino

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké udalosti očakávame v cirkvi na Slovensku a vo svete,
  • kam sa chystá tento rok pápež František
  • a kde mali najväčší betlehem na svete.

Prvý newsletter v novom roku sa bude niesť v trochu netradičnom duchu – nebudeme sa venovať udalostiam minulým, ale tým, ktoré nás čakajú.

Začnime doma.

Pre cirkvi na Slovensku bude významnou udalosťou zverejnenie ďalších výsledkov sčítania obyvateľstva, a to údajov o vierovyznaní. Prvé, základné výsledky sme sa dozvedeli pred Vianocami, ďalšie údaje by mali štatistici zverejňovať postupne od začiatku tohto roka.

Pripomeňme, že pri predchádzajúcom sčítaní v roku 2011 sa k Rímskokatolíckej cirkvi prihlásilo 62,02 percenta obyvateľov. „Bez vyznania“ sa označilo 13,44 percenta.

Tých, ktorí odmietli na otázku o svojom náboženskom vyznaní odpovedať, ako aj tých, ktorí sa neprihlásili k žiadnej z cirkví, bolo 10,59 percenta. V prípade tejto kategórie išlo o viac ako 70-percentný nárast oproti roku 2001.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania mala pred desiatimi rokmi v sčítaní 5,86 percenta, Gréckokatolícka cirkev 3,83 percenta prihlásených.

Ako sme už písali na tomto mieste, minuloročný cenzus má pre cirkvi aj dôležitý ekonomický rozmer, nová legislatíva totiž stanovuje, že výška finančného príspevku pre cirkvi sa odvíja aj od počtu veriacich.

Okrem finančných prepočtov by však po zverejnení výsledkov mala v cirkvách nastať aj poctivá analýza príčin prípadných zmien. A hoci miestami možno vnímať pesimistickú atmosféru v zmysle, že budeme svedkami dramatického poklesu prihlásených veriacich, treba si s pokorou počkať na oficiálne výsledky. Potom sa môže – a mala by – začať debata.

V marci bude Slovensko hostiť veľké cirkevné podujatie – 3. ročník Európskych katolíckych sociálnych dní. Udalosť sa uskutoční v Bratislave od 17. do 20. marca a  organizuje ju Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE), Rada európskych biskupských konferencií (CCEE) a Konferencia biskupov Slovenska.

Názov podujatia znie: „Európa za hranicami pandémie: nový začiatok“ s podtitulom „Európske spoločnosti v prechode: kresťanský príspevok k solidarite a sociálnej spravodlivosti“. Ako uvádza Vatican News, okolo 300 domácich a zahraničných účastníkov bude uvažovať o hlavných témach ako demografii, technológiách a ekológii.

Tradícia Európskych katolíckych sociálnych dní sa začala v roku 2009 v poľskom Gdansku, druhý ročník sa konal v roku 2014 v Madride.

Až do augusta bude pokračovať diecézna fáza synodálneho procesu, ktorý sa začal minulý rok. Pripomeňme, že Svätý Otec chce celú cirkev, počnúc farnosťami až po kardinálov vo Vatikáne, vtiahnuť do spoločného uvažovania nad tým, čo to znamená kráčať po spoločnej ceste viery.

Na Slovensku sa synoda zatiaľ nestala mediálne silnou témou, zrejme aj preto, že vlani sa pozornosť, pochopiteľne, sústredila na pápežovu návštevu. No v niektorých diecézach, eparchiách a farnostiach sa už zhostili synodálnej výzvy. Celkovo však bude pre našu cirkev skutočná výzva spočívať v tom, aby sme synodu „neodbavili“ na štýl povinnej domácej úlohy, ale brali ju ako príležitosť a radostnú účasť na pápežovej ponuke.

Tento rok budeme očakávať aj niektoré menovania.

Vlani pápež František prijal žiadosť apoštolského nuncia na Slovensku Giacoma Guida Ottonella o zrieknutie sa úradu, keďže oslávil svoje 75. narodeniny, čo pre biskupa znamená povinnosť podať rezignáciu. Taliansky arcibiskup Ottonello pôsobil na Slovensku od roku 2017.

Čakať však nebudeme len na vymenovanie nového nuncia, ale aj oznámenie mena nového spišského diecézneho biskupa.

Biskup Štefan Sečka zomrel po vážnej chorobe v levočskej nemocnici na jeseň 2020. Odvtedy nastal v Spišskej diecéze tzv. sede vacante, teda uprázdnený biskupský stolec. Riadenie diecézy prebral diecézny administrátor Ján Kuboš.

Biskupská vysviacka nového pomocného biskupa Spišskej diecézy Jána Kuboša 24. júna 2020. Foto: TASR – Milan Kapusta

Striedanie apoštolských nunciov však nie je najlepším obdobím na výber nového sídelného biskupa. Nuncius totiž pri výbere nových biskupov zohráva dôležitú rolu, vedie konzultácie s klerikmi a laikmi a následne predkladá Vatikánu mená troch odporúčaných kandidátov. Ak teda meno nástupcu biskupa Sečku nebolo vybrané pred odchodom nuncia Ottonella, môže sa celý proces predĺžiť.

Pohľady budú tento rok smerovať aj do Prahy, kde kardinál Dominik Duka „nadsluhuje“ v pozícii pražského arcibiskupa a českého prímasa viac ako tri roky. Kanonický vek 75 rokov spojený s predložením rezignácie pápežovi totiž dosiahol ešte v apríli 2018.

V tom čase sme napísali, že mená posledných pražských arcibiskupov (Duka, Vlk, Tomášek, Beran), ktorí sú automaticky zaraďovaní do kardinálskeho zboru, dokazujú, že Svätá stolica si dáva na výbere vhodnej osobnosti naozaj záležať.

A možno spoznáme nástupcu kardinála Duku už onedlho. Portál aktuálně.cz tento týždeň informoval, že nový pražský arcibiskup by mal byť vymenovaný v najbližších dňoch.

Server sa odvoláva na dobre informovaný zdroj, podľa ktorého by mal kardinála Duku nahradiť buď plzenský biskup Tomáš Holub, alebo biskup v Hradci Králové Ján Vokál, alebo osoba, ktorá je mimo okruhu súčasných hierarchov. Spomínané informácie títo kandidáti odmietli komentovať.

Poďme sa teraz pozrieť na vatikánsky kalendár 2022.

Ako uvádza TK KBS, Svätý Otec má zatiaľ na programe stretnutie vo Florencii s biskupmi a starostami miest z krajín Stredomoria, organizované Konferenciou biskupov Talianska na termín 27. februára.

Žiadna z pápežových zahraničných ciest na tento rok nie je potvrdená, odhady vychádzajú z Františkových vyhlásení a vyslovených želaní. Vyzerá to však tak, že pápež František by sa mal aj v tomto roku objaviť blízko slovenských hraníc.

Vatikanista Andrea Gagliarducci v prehľade očakávaných ciest pápeža na tento rok označuje ako prekvapenie, že pápež sa chce vrátiť do Maďarska. Pápež sa o tom osobne zmienil už počas tlačovej besedy v lietadle pri návrate zo Slovenska.

Tentoraz by však nešlo len o návštevu Budapešti, ako to bolo počas septembrovej účasti na záverečnej omši Medzinárodného eucharistického kongresu.

Svätý Otec sa podľa zdrojov talianskeho vatikanistu už rozhodol, čomu prispelo aj stretnutie s Cirillom Tamásom Horotobágyim, benediktínskym opátom v Pannonhalme. Pápež mu vraj povedal, že navštívi aj opátstvo, ktoré minulý rok oslávilo 1025 rokov od založenia.

Okrem Maďarska by pápež mohol zavítať v polovici septembra do Kazachstanu, kde sa bude konať stretnutie lídrov tradičných náboženstiev. Motiváciou pre hlavu Katolíckej cirkvi by mohla byť účasť moskovského patriarchu Kirilla, čím by mohlo dôjsť k druhému spoločnému stretnutiu od Havany v roku 2016.

Podľa Gagliarducciho sa však nedá vylúčiť, že by sa stretnutie František – Kirril uskutočnilo v maďarskej Pannonhalme. Moskovský patriarcha sa k našim južným susedom tento rok tiež chystá a benediktínske opátstvo by bolo neutrálnejšou pôdou než Kazachstan, ktorý je Kirrilovým kánonickým teritóriom.

V hre je aj cesta do Ázie, kde by pápež rád navštívil Papuu Novú Guineu, Indonéziu, Východný Timor a údajne aj Singapur, čím by sa priblížil k Číne. Hovorí sa aj o návšteve Santiaga de Compostela, kde by pápež ukončil Svätý rok svätyne, ktorý pre pandémiu predĺžili o jeden rok.

Uvažuje sa aj o návšteve Kanady, známa je tiež dlhodobá túžba pápeža navštíviť Libanon a Južný Sudán. Rovnako sníva o Moskve, skloňuje sa aj Srbsko. Kľúčový faktor bude celkom istotne zdravotný stav pontifika.

Požehnanie Urbi et Orbi 25. decembra 2021. Foto: TASR – AP Photo/Gregorio Borgia

Do nového roka vstupuje Vatikán s tým, že africký kontinent nemá po dlhých rokoch v najvyšších miestach Rímskej kúrie svojho zástupcu. Pápež František totiž nepredĺžil na sklonku roka ghanskému kardinálovi Petrovi Turksonovi mandát prefekta Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Stalo sa tak pár mesiacov po inšpekcii, ktorú nariadil v jeho kongregácii.

Koniec Turksona prichádza zároveň v čase, keď sa údajne finalizuje plán na veľkú reformu Rímskej kúrie. Tá by sa podľa Catholic News Agency mohla rozbehnúť tento rok.

Tlačová správa z posledného zasadnutia Rady kardinálov, ktoré sa konalo v polovici decembra, po prvýkrát nehovorí o diskusii o apoštolskej konštitúcii Praedicate Evangelium. Podľa pozorovateľov to naznačuje, že kľúčový text, ktorý má určiť budúcu štruktúru vatikánskych úradov, je už hotový.

Podľa návrhu reformy budú niektoré top pozície viazané na maximálne dve päťročné obdobia, píše CNA.

Inzercia

Okrem systémových zmien by sme mali byť tento rok aj svedkami pohybov na kľúčových postoch v kúrii. Tak to vidí ACI Stampa, podľa ktorej môže nástupcu dostať prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Luis Francisco Ladaria Ferrer, ktorému sa v júli skončí funkčné obdobie a navyše v apríli bude mať 78 rokov.

Vekový limit dosiahli aj ďalšie mená: kardinál Leonardo Sandri (78), prefekt Kongregácie pre východné cirkvi, kardinál Marc Ouellet (77), prefekt Kongregácie pre biskupov, ako aj kardinál Giuseppe Versaldi (78), ktorý je na čele Kongregácie pre katolícku výchovu.

Z hľadiska kánonického veku nadsluhuje aj kardinál Mauro Piacenza (77), hlavný pápežský penitenciár a kardinál Gianfranco Ravasi, prezident Pápežskej rady pre kultúru, oslávi v októbri osemdesiatku.

Vo Vatikáne bude tiež pokračovať historický súdny proces s desiatkou obžalovaných vrátane kardinála Angela Becciua v kauze luxusných nehnuteľností v Londýne a ďalších skutkov.

Súdne pojednávania by mali na začiatku februára nabrať spád a po procesných naťahovačkách z minulého roku rozbehnúť vypočutie svedkov. Pomerne komplikovaný spor však môže okoreniť otázka roly samotného pápeža v spornom biznise.

Hoci ako absolútny panovník a zákonodarca v mestskom štáte nemôže byť vypočutý ako svedok, informácie o tom, do akej miery schvaľoval údajne nevýhodnú dohodu, budú asi tým najzaujímavejším, čo v neprehľadnom procese môže vyjsť najavo.

V Ríme to však nebude žiť len personálnou politikou či súdmi. Od 22. do 26. júna sa bude vo Večnom meste konať Svetové stretnutie rodín. Pôjde o desiate podujatie v poradí, konať sa bude v dvoch paralelných formách.

Ako píše Vatican News, okrem centrálneho stretnutia v Ríme budú rodiny zhromaždené aj v jednotlivých diecézach sveta. Toto veľké podujatie, na ktoré pozýva aj pápež František, bude zároveň vyvrcholením Roka rodiny „Amoris laetitia“.

Radostnou udalosťou bude isto aj slávnosť blahorečenia pápeža s najkratším pontifikátom v dejinách. Pápež Ján Pavol I., ktorý vládol iba 33 dní pred svojou smrťou v roku 1978, bude vyhlásený za blahoslaveného 4. septembra počas ceremónie s účasťou pápeža Františka.

Ďalšie udalosti v skratke

Novoročnú liturgiu v Bardejove sprevádzal incident. Muž v mikine s vulgárnym nápisom smerom k Bohu sa najprv postavil pred kňaza, potom do neho sotil. Polícia už začala trestné stíhanie pre výtržníctvo, mužovi hrozia tri roky. Viac v texte Pavla Hudáka.

Od 1. januára sa pri bohoslužbách na Slovensku používa nové vydanie Rímskeho misála. Ide o preklad tretieho vydania Rímskeho misála v latinčine, ktoré schválil v roku 2000 pápež Ján Pavol II. Viac v texte Pavla Hudáka.

Na severnej strane Chopka vo výške 1 342 metrov nad morom odslúžili novoročnú omšu. Najvyššie slávenú novoročnú bohoslužbu na Slovensku na pravé poludnie celebroval vikár Ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Jozef Paluba. Koncelebroval kaplán Horskej záchrannej služby Ján Dubecký. (tasr)

Svätá omša na severnej strane Chopku 1. januára 2022. Foto: TK KBS

Hovorca KBS Martin Kramara vyhlásil, že výhradu vo svedomí si voči vakcinácii nemožno uplatniť, keďže vo svojej podstate nie je zlá. Ak niekto odmieta prijímanie do rúk, takisto sa nemôže odvolávať na výhradu vo svedomí, vyjadril sa hovorca biskupov ešte pred Vianocami. (tkkbs)

Úrad verejného zdravotníctva tesne pred Vianocami zmenil vyhlášku o opatreniach pri bohoslužbách. Do kostolov sa tak zmestí viac ľudí. Limit 30 ľudí zostal, no zmenila sa druhá možnosť – platí princíp jednej osoby na 15 m², a nie dovtedajších 25 m² na osobu.

Polícia prerušila trestné stíhanie za posprejované sakrálne budovy LGBTI heslami v centre Bratislavy. Podľa bratislavského krajského policajného hovorcu Michala Szeiffa dôvodom je, „že sa nezistili skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe“. Celkovú škodu vyčíslili na 9 805 eur. Polícia naďalej vyšetruje októbrovú streľbu na kostol v Dúbravke.

Pápež František vyhlásil, že zraniť ženu znamená zneuctiť Boha. V novoročnej homílii vyzdvihol materstvo a úlohu žien v spoločnosti. Zároveň vyzval na ukončenie násilia páchaného na ženách, ktoré je „veľkou urážkou Boha“. (vatican news)

V Kalkate chýba sestrám Matky Terezy chlieb, pečivo, čaj či vajíčka, jedlo dávajú na prídel. Dôvodom je rozhodnutie indickej vlády, že neziskové organizácie nie sú oprávnené prijímať dary zo zahraničia. (cna)

Ruská pravoslávna cirkev vytvorí v Afrike exarchát. Moskva sa tak dostáva do priamej konfrontácie s alexandrijským patriarchátom, ktorému tradične prináleží právomoc nad celou Afrikou. Viac v texte otca Jána Krupu.

V roku 2021 bolo vo svete zabitých 22 misionárov, z toho 13 kňazov, šesť laikov, dve rehoľníčky a jeden rehoľník, informovala misijná agentúra Fides spadajúca pod Kongregáciu pre evanjelizáciu národov. (vatican news)

Najväčší betlehem na svete mali v španielskom meste Alicante. Turisti a veriaci ho mohli obdivovať do 6. januára. So svojou celkovou výškou 56,02 metra sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov už v roku 2020. Postava svätého Jozefa meria v tomto gigantickom betleheme 18 metrov. (aci stampa)

Gigantický betlehem v španielskom Alicante. Foto: Twitter/Turismo Alicante

Podľa pápeža Františka majú niektorí radšej psa alebo mačku, ktoré nahrádzajú deti. Pápež kritizoval ľudí, ktorí namiesto výchovy detí chovajú domácich miláčikov, a vyzval páry, aby sa nebáli vydať na cestu rodičovstva. (tasr)

Vo veku 90 rokov zomrel juhoafrický anglikánsky arcibiskup Desmond Tutu. Za nezlomný, ale najmä nenásilný odpor voči apartheidu dostal v roku 1984 Nobelovu cenu za mier. Inšpiroval aj pápeža Františka. (tasr)

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Novoročný newsletter bude netypický aj v časti o knižných či filmových tipoch.

Tentoraz by sme vám chceli ponúknuť avízo, ktoré súvisí s pravidelnou rubrikou Slovo kňaza, ktorú môžete nájsť na stránkach Sveta kresťanstva každé nedeľné ráno.

Od nového roku sa rozširuje autorský tím tejto rubriky. K cirkevnému právnikovi a kaplánovi Farnosti svätého Martina v Bratislave Radoslavovi Šaškovičovi pribudnú ďalší traja kňazi, ktorí sa budú pri písaní nedeľných textov striedať každý týždeň.

Nejde o úplne nové mená, keďže s ich myšlienkami a príspevkami ste sa už na Svete kresťanstva stretli.

Slovo kňaza bude písať aj kňaz Anton Ziolkovský – bývalý výkonný tajomník Konferencie biskupov Slovenska, ktorý v súčasnosti pôsobí v podtatranskej obci Nová Lesná. Vyučuje tiež fundamentálnu teológiu na bohosloveckej fakulte v Bratislave.

Do rubriky bude prispievať aj kňaz Košickej arcidiecézy Rudolf Smoter. Súčasný správca farnosti v Tibave absolvoval štúdium žurnalistiky v Ríme. Dlhodobo publikuje a venuje sa aj filmovej kritike a prepojeniu viery s kultúrou.

Štvrtým autorom bude kňaz a benediktínsky mních Ján Dolný z Kláštora Premenenia Pána v Sampore. Absolvoval doktorandské štúdium na Catholic University of America vo Washingtone, D. C. Na Postoji už publikoval viacero textov, napríklad o Johnovi Henrym Newmanovi alebo o dianí v cirkvi.

Veríme, že zloženie autorského tímu oceníte a tieto texty vám v nedeľné dopoludnie padnú na úžitok.

Prajem vám v mene celej redakcie požehnaný, pokojný a Božími milosťami naplnený rok 2022!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.