Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. január 2023

Zosnulý kardinál George Pell

Prešiel si väzením aj úradmi, pápežovi pomáhal s reformou vatikánskych financií

Nebohý austrálsky kardinál strávil 13 mesiacov za mrežami, neskôr bol oslobodený. Po návrate z väzenia kritizoval iného kardinála.

Prešiel si väzením aj úradmi, pápežovi pomáhal s reformou vatikánskych financií

Kardinál George Pell stojí pri tele zosnulého pápeža Benedikta XVI., ktoré leží v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne v utorok 3. januára 2023. Foto: TASR/AP

„Podporoval Jána Pavla II., tak ako len mohol, a to rozdeľovalo jeho kňazov. Vytvoril vlastný protokol na riešenie sexuálneho zneužívania a austrálskych biskupov to rozdeľovalo. Zreorganizoval melbournský seminár a bolo to rozdeľujúce. Vo svojej funkcii vo Vatikáne tvrdo pracuje na správnom nastavení financií a vykorenení korupcie a to rozdeľuje.

Pozícia Georgea Pella je niečo na spôsob románu Agathy Christie, v ktorom Hercule Poirot zistí, že mŕtvola v bazéne plnom krvi žila v hoteli, kde každý jeho obyvateľ mal na vraždu dôvod.“

Tieto slová napísal šéfredaktor austrálskeho magazínu MercatorNet.com Michael Cook v lete 2017, teda v čase, keď bol Pell vyšetrovaný za údajné sexuálne zneužívanie. Práve pre kauzu odsúdenia a pobytu vo väzení sa austrálsky prelát dostal do širšieho povedomia verejnosti.

Jeho profil však ponúka omnoho viac bohatstva ako len skúsenosť so súdnym procesom a oslobodením. George Pell bol napríklad jedným z ôsmich kardinálov v poradnom zbore pápeža Františka, ktorý mal pomôcť s reformou rímskej kúrie.

Kardinál Pell zomrel vo veku 81 rokov v stredu na srdcové komplikácie po operácii bedrového kĺbu v Ríme. Minulý týždeň sa ešte zúčastnil na pohrebe pápeža Benedikta XVI.

Poverený reformami

George sa zúčastnil na oboch konkláve, z ktorých vzišli poslední dvaja pápeži Benedikt XVI. a František. Svojho času bol jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka.

Od roku 2014 pôsobil ako jeho „minister financií“. Z pozície šéfa novovzniknutého Ekonomického sekretariátu mal Pell zaviesť poriadok do neprehľadného systému vatikánskych financií. V tejto funkcii pôsobil až do februára 2019, keď odišiel do Austrálie pre vyšetrovanie voči svojej osobe miestnymi úradmi.

Napriek vysokému postaveniu v rímskej kúrii sa do povedomia slovenského čitateľa dostal cez obvinenie zo sexuálneho zneužívania.

Kardinál George Pell

Narodil sa 8. júna 1941 v meste Ballarat v štáte Viktória v Austrálii. Študoval v seminári v Melbourne a za kňaza bol vysvätený v Ríme 19. decembra 1966. V Ríme pokračoval v štúdiách a získal licenciát z teológie. V mladosti športoval, štartoval vo veslárskych súťažiach a súťažne hral futbal.

Po návrate do Austrálie pôsobil ako kaplán vo viacerých farnostiach, vydával časopis a spolupracoval s katolíckymi školami. V rokoch 1985 až 1987 bol rektorom seminára.

30. marca 1987 bol menovaný za pomocného biskupa v Melbourne a biskupské svätenie prijal 21. mája 1987. V rokoch 1988 až 1997 bol prezidentom austrálskej charity a podieľal sa na vzniku austrálskej katolíckej univerzity.

Od roku 1996 do roku 2001 bol arcibiskupom v Melbourne a v marci 2001 ho pápež vymenoval za arcibiskupa v Sydney. V roku 2003 ho Ján Pavol II. menoval za kardinála.

Zdroj: TASR, Catholic News Agency

Kardinál vo väzení

Austrálsky súd v roku 2019 napokon odsúdil kardinála Pella na šesť rokov väzenia za pohlavné zneužívanie dvoch 13-ročných členov chlapčenského speváckeho zboru z obdobia 90. rokov minulého storočia.

Kardinál počas súdnych pojednávaní svoju vinu odmietal, no odvolací súd potvrdil rozsudok, a tak kardinál nastúpil do väzenia.

Pell strávil desať mesiacov vo väznici v Melbourne, ďalšie tri neďaleko tohto mesta vo väznici Barwon. „V tej prvej som nosil zelenú uniformu, v druhej kardinálsku červenú,“ poznamenal po prepustení s humorom.

Do smiechu však odsúdenému za zneužívanie detí byť nemôže. Pell podľa vlastných slov nikoho z jedenástich väzňov, ktorí boli držaní v jednom sektore spolu s ním, vraj nikdy nevidel. Sám pripomenul fakt, že ľudia odsúdení za sexuálne zneužívanie detí, zvlášť duchovní, sú totiž vo väzniciach vystavení fyzickým útokom a šikanovaniu.

Počas väznenia sa s tým raz stretol, keď sa prechádzal po dvore a jeden z väzňov ho cez otvor v stene opľul. Izolácia preto slúžila na jeho vlastnú ochranu.

Čítajte tiež

Najvyšší súd v Brisbane však v apríli 2020 zrušil skoršie verdikty odvolacích súdov, Pella zbavil všetkých obvinení a nariadil jeho prepustenie.

Prekvapivú správu sa kardinál dozvedel z televízie, ktorú sledoval vo väzení.

Prokuratúra sa opierala takmer výlučne o jediné svedectvo Pellovej žijúcej obete, ktorá vypovedala na pojednávaní za zatvorenými dverami. Tento svedok uviedol, že Pell ich sexuálne napadol v sakristii katedrály v Melbourne, keď bol arcibiskupom v tomto meste.

Druhý člen speváckeho zboru, ktorý podľa známych informácií nikdy o zneužívaní nehovoril, zomrel na predávkovanie drogami v roku 2014.

Inzercia

Kardinál George Pell prichádza na pódium počas otváracej omše Svetových dní mládeže v austrálskom Sydney 15. júla 2008. Foto: TASR/AP

Austrálsky kardinál sa po prepustení vrátil do Ríma, kde vydal knihu spomienok Denník z väzenia. Ako uvádza Corriere della Sera, v októbri 2020 mu na stretnutí vo Vatikáne za jeho svedectvo poďakoval sám pápež František.

Inému kardinálovi šiel po krku

Kardinál Pell sa za posledné dva roky dostal do pozornosti nielen pre svoj väzenský zápisník, ale pre otvorený spor s iným kardinálom.

Keď sa totiž Pell v roku 2014 ujal vedenia Ekonomického sekretariátu a chcel urobiť poriadok vo vatikánskych financiách, stretol sa tam s Angelom Becciuom, ktorý bol vtedy substitútom Prvej sekcie Štátneho sekretariátu Svätej stolice, čiže „trojka“ vo vatikánskej hierarchii.

Dnes je Becciu, ktorý sa medzitým stal kardinálom, jedným z obžalovaných v prípade luxusných majetkov v Londýne, na ktorých Vatikán údajne stratil milióny eur. Keď Becciua pápež pre obvinenia odstavil z pozície prefekta Kongregácie pre kauzy svätých, Pell zablahoželal Svätému Otcovi slovami, že dúfa v pokračovanie čistenia tohto chlieva.

Becciua spomína vo svojich väzenských zápiskoch aj Pell a nie v lichotivom svetle. Austrálsky kardinál totiž otvoril polemiku o prevode peňazí z Európy do Austrálie v spojení s jeho súdnymi peripetiami.

Čítajte tiež

Pell otvorene označuje kardinála Becciua za najhúževnatejšieho oponenta očisty a reorganizácie vatikánskych financií, hoci obhajca kardinála Becciua svojho klienta bráni s tým, že Becciu manažoval vatikánske financie so zmyslom pre službu a s morálnou integritou.

Dokonca Pell a jeho právnici sa netaja podozrením, že za narafičením obvinení zo sexuálneho zneužívania mohli stáť práve ľudia, ktorým stúpal na otlaky, vrátane samotného Becciua.

Kardinál Pell v máji 2022 avizoval, že sa sústredí na štyri platby v hodnote 1,6 milióna dolárov, ktoré Štátny sekretariát uskutočnil v rokoch 2017 a 2018 v prospech spoločnosti Neustar Australia poskytujúcej informačné služby.

V čase odoslania týchto platieb bol Pell vyšetrovaný a následne súdený za sexuálne zneužívanie v Austrálii.

Podľa slov austrálskeho autora Michaela Cooka sa kardinál Pell narodil dve generácie pred Markom Zuckerbergom, ale facebookové motto „hýbte sa a meňte veci“ vystihuje niečo z jeho štýlu.

„Aj z fyzického pohľadu je so svojimi 190 centimetrami impozantnou postavou. Je drsným rečníkom, tvrdým a praktickým manažérom, teologickým konzervatívcom, podporovateľom pápeža a otvoreným kritikom súčasných spoločenských trendov.

Bol inštalatérom austrálskej cirkvi, mužom, ktorý sa neohrozene brodil v kanáloch jej sexuálnych škandálov a čistil zablokované odtoky.

Pell teda určite netrpí nedostatkom nepriateľov,“ napísal Cook.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.