Pán môj a Boh môj!

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pán môj a Boh môj!

Gréckokatolícki a pravoslávni kresťania slávia dnes Nedeľu svätého apoštola Tomáša, teda Nedeľu Antipaschy.

Apoštol Tomáš patrí k apoštolom, o ktorých vieme z evanjelia najviac. Cíti sa oslovený Ježišom, pripojí sa k nemu, ale napriek tomu si nenecháva od neho všetko len tak jednoducho predkladať. Tomáš kladie Ježišovi otázky, protirečí mu a hovorí to, čo si ostatní len myslia. Tomáš ide svojou vlastnou cestou.

Teraz mu jeho priatelia rozprávajú neuveriteľný príbeh, že Ježiš žije a zjavil sa im. Tomáš si môže myslieť: „Tomu mám veriť? Koniec koncov zažil som jeho smrť. Jeho rany, umieranie a pohreb nie sú preludom, skôr to, čo rozprávajú ostatní – aj keď sú mojimi priateľmi.“ Tento postoj spája Tomáša s mnohými ľuďmi dneška, ktorí tiež veria, len keď môžu vidieť!

Ikona stvárňuje, čo sa píše v Jánovom evanjeliu (20, 24 - 29): apoštoli sú spolu v miestnosti za zatvorenými dverami. Cez tieto dvere prichádza Ježiš, volá Tomáša k sebe a vyzýva ho, aby sa dotkol jeho rán. Vľavo a vpravo vedľa Ježiša stoja ostatní apoštoli v dvoch skupinách a pozorujú s pohŕdavo užasnutým výrazom tváre, čo sa to deje. Cítia, že to, čo zažíva Tomáš, je dôležité aj pre ich vieru.

Keď Tomáš padá pred Ježišom na kolená a vyznáva: „Pán môj a Boh môj“, upevňuje sa aj ich vzťah so Zmŕtvychvstalým. On, a nikto ďalší – ani rímsky cisár, ktorý sa necháva takto oslovovať – je ich „Pánom a Bohom“.

„Rany spájajú zmŕtvychvstalého Ježiša s nami ľuďmi. Často nás zranenia, poranenia a nepochopiteľnosti všetkého druhu vedú k pochybovaniu vo viere.“ Zdieľať

Čo dáva rásť viere aj dnes? Čo vedie k stretnutiu so Zmŕtvychvstalým? Ikona a evanjelium hovoria: v stretnutí s rovnako zmýšľajúcimi – v rozhovore, v modlitbe, vo výmene myšlienok – je Ježiš živý. K tomuto spoločenstvu patria starší i mladší, pochybujúci i hľadajúci, ako aj tí, ktorí sú pevní vo viere.

Vpravo od Ježiša sa dá zreteľne rozpoznať Peter a Andrej. Tváre a gestikulácia všetkých prezrádzajú, aké dôležité je pre nich Tomášovo vyznanie. Veľký význam pritom patrí Ježišovým ranám, z ktorých najzreteľnejšie vidno ranu v boku. Dosvedčujú: tu skutočne stojí Ježiš, ktorý bol ukrižovaný!

Rany spájajú zmŕtvychvstalého Ježiša s nami ľuďmi. Často nás zranenia, poranenia a nepochopiteľnosti všetkého druhu vedú k pochybovaniu vo viere. Na naše otázky ikona dáva svoju odpoveď: zmŕtvychvstalý Ježiš vie, čo to znamená, keď sa spôsobujú rany. Pozná aj miesta, ktoré sú na nás zraniteľné, a vie o našich zraneniach. Kto s ním pestuje spoločenstvo, nestroskotá ani na spôsobených ranách, ani na svojej zraniteľnosti.

Kto uznáva Ježiša ako svojho Pána, nebude so svojimi zraneniami sám, lebo Ježiš ich nesie s ním. Preto ho naplní pokoj, ktorý je všade tam, kde je Zmŕtvychvstalý a darúva svoj pokoj. Táto viera rástla v Tomášovi, táto viera rástla v apoštoloch. O tom bola presvedčená prvá kresťanská komunita. V tejto viere môžeme rásť aj my. Sám Ježiš blahoslaví všetkých, ktorí veria.   

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo