Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. september 2022

Vatikánska sedma

Nebolo by to fajn? Pokutu za kardinála Zena by mohli uhradiť z Haliera sv. Petra

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Nebolo by to fajn? Pokutu za kardinála Zena by mohli uhradiť z Haliera sv. Petra

Kardinál Zen slúži omšu v Hongkongu 24. mája 2022. Foto: TASR/AP Photo/Kin Cheung

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aký trest hrozí kardinálovi Zenovi na súde v Hongkongu,
  • čo povedal arcibiskup Zvolenský pre nemecké médiá
  • a prečo príspevok Synody biskupov na sociálnych sieťach vyvolal pohoršenie.

Tento týždeň sa začal súd s kardinálom. Nemyslíme však Angela Becciua, ktorého súdia vo Vatikáne pre obvinenia z finančných machinácií. Tento súd sa odohráva na druhej strane sveta, v Hongkongu, kde súdia 90-ročného kardinála Josepha Zena.

Toho vinia spolu s ďalšími piatimi osobami v súvislosti so správcovstvom prodemokratického fondu, ktorý pomáhal demonštrantom platiť súdne poplatky.

Pripomeňme, že kardinál Zen je hlasným obhajcom ľudských práv, kritik čínskeho vládneho režimu a bol osobne prítomný na veľkých verejných protestoch v Hongkongu v rokoch 2019, 2014 a 2003, pripomína portál Union of Catholic Asian News.

V máji sa kardinál ocitol na niekoľko hodín v policajnej cele, neskôr bol prepustený na kauciu. Najprv to vyzeralo, že ho obvinia podľa nového kontroverzného zákona o národnej bezpečnosti. V tom prípade by mu hrozilo teoreticky až doživotie.

V pondelok ráno sa emeritný biskup Hongkongu dostavil na súd, pričom sme sa dozvedeli, že je napokon obvinený na základe mäkšej legislatívy a v prípade dokázania viny mu hrozí finančný trest vo výške 1 200 amerických dolárov.

Pojednávanie po dvoch dňoch odročili na koniec októbra, no už teraz sudkyňa vyhlásila, že obžaloba má dostatok dôkazov, aby mohla kardinála a ďalších piatich ľudí obviniť, že riadne nezaregistrovali spomínaný fond.

Pár krátkych poznámok. Dojem, že ide len o nejaké administratívne zlyhanie a netreba sa týmto prípadom príliš vyrušovať, je klamlivý. Zen aj ďalší obvinení sú verejne známe postavy a miestny režim týmto procesom demonštratívne napína svaly.

Na druhej strane vyvstáva otázka, prečo hongkonské úrady nesiahli po tvrdšom zákone, ktorým by stíhali obvinených.

Jedna z možností je, že ide o kompromis. V týchto dňoch sa podľa neoficiálnych informácií finišuje obnovenie dohody medzi Vatikánom a Pekingom na menovaní biskupov.

Čínsky, respektíve hongkonský režim môže potrestať „nespratného“ kardinála len symbolicky, za čo Vatikán nebude robiť okolo jeho prípadu príliš hlasné haló. A to veru ani nerobí, ako si všímajú rôzne médiá.

Nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller toto mlčanie Vatikánu nepriamo kritizoval už na kardinálskom konzistóriu koncom augusta, keď poukázal na to, že za kardinála Zena, ktorý nemohol prísť, nebola žiadna spoločná modlitba.

Podľa Müllera je zrejmé, že Svätá stolica má politické dôvody, aby sa vyhla určitým iniciatívam. Nemecký kardinál dodal, že „Zen je symbol a bol zatknutý pod zámienkou. Nič neurobil, je vplyvný, odvážny a vláda sa ho veľmi obáva. Má viac ako 80 rokov a my sme ho nechali samého“.

Kriticky niektorí vnímajú aj slová pápeža Františka, ktorými počas spiatočného letu z Kazachstanu reagoval na otázku o súde s hongkonským kardinálom.

„Kardinál Zen, starší muž, pôjde v týchto dňoch pred súd, myslím. Hovorí, čo cíti, a ukazuje sa, že tam existujú obmedzenia. Viac ako hodnotiť (qualificare), pretože je to ťažké a ja sa na hodnotenie necítim, sú to dojmy; viac ako hodnotiť sa snažím podporovať cestu dialógu,“ vyjadril sa pápež.

Hoci Vatikán reagoval doteraz k prípadu Zena zdržanlivo, okrem kardinála Müllera sa ho zastali ďalší preláti, napríklad kardinál Fernando Filoni, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, ďalej kardinál Charles Bo, prezident Federácie ázijských biskupských konferencií a aj niektorí americkí biskupi ako arcibiskup San Francisca Salvatore Cordileone či tradicionalistický biskup z kazašskej Astany Athanasius Schneider.

Očakáva sa, že súdny proces s kardinálom a spol. sa skončí začiatkom novembra a pravdepodobne sa pre Zena uzavrie finančným trestom. Bolo by aspoň symbolickým odškodnením vatikánskej diplomacie, keby mu ho uhradili zo zbierky Halier svätého Petra.

Ďalšie udalosti v skratke

Mali by sme sa zamyslieť nad platenými pozíciami pre laikov vo farnostiach, povedal predseda KBS arcibiskup Stanislav Zvolenský. Pre nemecké katolícke portály tiež uviedol, že aj cirkev na Slovensku sa musí meniť.

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu.

Vykurovanie v kostoloch Bratislavskej arcidiecézy bude pravdepodobne iba na minimálnej úrovni, aby v systémoch vykurovania nevznikli škody. Arcidiecéza zároveň avizuje obmedzenie investícií v budúcom roku tak, aby mohla finančné prostriedky použiť na úhradu energií.

Inzercia

Pápež František prijal na súkromnej audiencii nového apoštolského nuncia na Slovensku arcibiskupa Nicolu Girasoliho, informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice.

Žijeme tretiu svetovú vojnu, povedal pápež. Na stretnutí s jezuitmi počas návštevy Kazachstanu zopakoval viaceré svoje postoje k vojne a prezradil, že sa snažil urýchliť výmenu zajatcov.

Pápež František začiatkom novembra navštívi Bahrajn, a to ako vôbec prvý pápež. Apoštolská cesta sa bude konať na žiadosť miestnych civilných a cirkevných predstaviteľov.

Patriarcha Kirill vyhlásil, že smrť vo vojne proti Ukrajine zmýva všetky hriechy. „Ak niekto zostane verný svojmu povolaniu a pri výkone vojenskej povinnosti zomrie, tak nepochybne spácha čin rovnocenný obeti. Obetuje sa pre druhých,“ vyhlásil moskovský patriarcha.

Nuncius v Nemecku vyjadril pred nemeckými biskupmi obavu z miestnej synody. Opätovne tak predostrel pápežove obavy k nemeckému procesu v cirkvi. Šéf nemeckých biskupov v prejave uviedol, že nás „nesmú zastaviť tí, ktorí jednoducho všetko blokujú“.

Príspevok Synody biskupov. Foto: facebook/synod.va

Príspevok na stránke Synody biskupov spôsobil na sociálnych sieťach pohoršenie. Umelecké diela, ktoré Synoda biskupov zdieľala, totiž zahŕňali motívy ženského kňazstva či akceptácie homosexuality.

V dôsledku ruskej invázie bolo na Ukrajine zničených 270 náboženských budov. Počas siedmich mesiacov vojny bolo najviac kostolov či ďalších budov zničených v Donbase.

Je ohavné hroziť použitím atómových zbraní na Ukrajine, vyhlásil kardinál Pietro Parolin. Štátny sekretár Svätej stolice vyzdvihol v OSN nutnosť záväzného úsilia všetkých krajín sveta k regulácii jadrových zbraní.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Tento týždeň vyšla v taliančine kniha Andreu Tornielliho Ježišov život s predslovom pápeža Františka.

Tornielli, ktorý je edičným riaditeľom vatikánskych médií, v knihe rozpráva Ježišov príbeh tak, že spája texty evanjelií do jedného rozprávania a prispieva aj osobným pokusom zrekonštruovať pomocou fantázie a za pomoci historikov súvislosti, ktoré evanjelisti nezaznamenali. Text obohacujú komentáre od pápeža Františka.

Ako dodáva TK KBS, knihu prezentovali v milánskej väznici Opera za účasti miestneho arcibiskupa Maria Delpiniho.

Prajem vám pekný víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.