Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. jún 2017

Štyria kardináli opäť napísali pápežovi. Žiadajú stretnutie a vysvetlenie

Vplyvní kardináli, ktorým sa nepozdávajú niektoré časti Františkovho dokumentu Amoris laetitia, naďalej požadujú jasné vysvetlenia.
Štyria kardináli opäť napísali pápežovi. Žiadajú stretnutie a vysvetlenie

Kardinál Raymon Leo Burke, ktorý je jedným z kardinálov kritizujúcich dokument pápeža Františka Amoris laetitia. Foto - Pavol Rábara

Kardináli Walter Brandmüller, Raymond Leo Burke, Carlo Caffarra a Joachim Meisner prvýkrát napísali pápežovi Františkovi ešte v septembri 2016. V liste ho požiadali, aby objasnil päť bodov zo svojej posynodálnej apoštolskej exhortácie Amoris laetitia, ktoré sú podľa kardinálov nejasné a mätúce.

Keďže pápež im dodnes neodpovedal, napísali mu opäť. List, ktorý podpísal a zaslal 25. apríla kardinál Caffarra aj v mene zvyšných troch kardinálov, František dostal 6. mája. Požiadali ho v ňom o audienciu, na ktorej by diskutovali o nejasnostiach v dokumente, ako aj o atmosfére zmätenosti, ktorá podľa nich zavládla v cirkvi.

Tak ako na jeseň minulého roku, list po uplynutí niekoľkých týždňov publikoval taliansky vatikanista Sandro Magister, ktorý mal pred dvoma rokmi konflikt s Tlačovým strediskom Svätej stolice kvôli predčasnému zverejneniu Františkovej encykliky Laudato Sì.

Okrem neho list zverejnil aj portál La Nuova Bussola Quotidiana, ktorý je kritický voči osobe súčasného pápeža.

Čo je hriechom v Poľsku, je normálne v Nemecku

Tón listu štyroch nespokojných kardinálov je úctivý a zároveň otvorený. V úvode Františkovi vyjadrujú svoju oddanosť a odmietajú, že by mali čokoľvek spoločné s tými, ktorí spochybňujú jeho zvolenie alebo priamo jeho osobu.   

Pripomínajú, že ako kardináli a biskupi sa cítia byť vo svedomí viazaní zodpovednosťou vyjadriť svoj názor vo veciach, ktoré považujú za dôležité. Znepokojujú ich predovšetkým niektoré interpretácie Amoris laetitia, ktoré sú podľa nich v rozpore s učením cirkvi.

„Napriek tomu, že prefekt Kongregácie pre náuku viery opakovane deklaroval, že učenie cirkvi sa nezmenilo, objavili sa početné stanoviská biskupov, kardinálov a dokonca biskupských konferencií, ktoré schvaľovali to, čo magistérium cirkvi nikdy neschválilo,“ konštatuje kardinál Caffarra a jeho spoločníci.


Výtlačky dokumentu Amoris laetitia, ktorý Vatikán zverejnil 8. apríla 2016. Foto – TASR/AP

Inzercia

Nejde len o pristupovanie k Eucharistii ľuďmi, ktorí „objektívne a verejne žijú v situácii ťažkého hriechu“, ale aj o také vnímanie morálneho svedomia, ktoré je v rozpore s cirkevnou tradíciou.

„A tak sa stalo – ó, aké bolestivé je to konštatovať! – že to, čo je hriechom v Poľsku, je normálne v Nemecku, to, čo je zakázané vo Filadelfskej arcidiecéze, je povolené na Malte,“ píše v mene kardinálov Caffarra.

V závere listu kardináli konštatujú, že nielen oni, ale aj mnohí laici sa obracajú na svojich pastierov vrátane pápeža s prosbami, aby zaznelo jasné vyjadrenie potvrdzujúce posvätné učenie cirkvi.   

Kardináli si vyslúžili podporu aj kritiku

Minuloročný list štyroch vplyvných kardinálov vyvolal v cirkvi rozsiahlu diskusiu. Niektorí ho ocenili, iní spochybnili tón listu a okolnosti jeho zverejnenia, ďalší ostro odsúdili samotných autorov. 

„Predtým, ako ste dokument s piatimi otázkami uverejnili – a ešte skôr – pred jeho vytvorením, ste mali prísť pred Svätého Otca a požiadať ho, aby vás zbavil účasti na Kolégiu kardinálov,“ reagoval napríklad predseda gréckej biskupskej konferencie Fragkiskos Papamanolis. „Fakt, že sa hrdíte titulom kardináli, nič nemení na zmysle vašich slov, ktoré vážne útočia na rímskeho biskupa.“

Prečítajte si aj
rozhovor s kardinálom Raymondom Leom Burkem Zdieľať

„Keďže sa objavujú také interpretácie Amoris laetitia, ktoré nie sú v súlade s tradíciou, je sformulovanie ,dubií´ logickou reakciou,“ podporil postup štyroch kardinálov predseda Konferencie biskup Slovenska Stanislav Zvolenský. „Podnet kardinálov považujem za využitie možnosti dialógu. Samozrejme, pápež je slobodný v tom, ako ho bude viesť. Iniciatívu kardinálov rešpektujem a myslím, že z dlhodobého hľadiska môže – rovnako ako celá debata na synode – priniesť dobré ovocie,“ dodal arcibiskup Zvolenský.

Aj keď pápež František nespokojným kardinálom osobne neodpovedal, na ich požiadavky zareagoval v rozhovore pre katolícky denník Avvenire. „Niektorí – myslím na isté časti Amoris laetitia – naďalej nechápu, myslia čierno-bielo, aj keď v prúde života musíme rozlišovať,“ vyhlásil pápež, podľa ktorého podstatou kresťanstva nie je ideologický legalizmus, ale osoba Boha, ktorá sa stala milosrdenstvom skrze vtelenie svojho Syna.   

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.