Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. máj 2019

Vatikán uznal Medžugorie za oficiálne pútnické miesto, zjavenia ďalej skúmajú

Pápež František sa na údajné mariánske zjavenia v Medžugorí, ktoré skúmal aj kardinál Tomko, pozerá skepticky.
Vatikán uznal Medžugorie za oficiálne pútnické miesto, zjavenia ďalej skúmajú

Foto: TASR/AP

Venujte nám minútu, skôr ako začnete čítať

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Agentúrny článok sme 14. 5. 2018 nahradili autorským textom.

Do Medžugoria, kde sa od roku 1981 mala zjavovať Panna Mária, môžu veriaci putovať už aj oficiálne.

Rozhodnutie pápeža Františka v nedeľu priamo v Medžugorí oznámil apoštolský nuncius v Bosne a Hercegovine Luigi Pezzuto a špeciálny apoštolský vizitátor pre Medžugorie Henryk Hoser.

„Svätý Otec rozhodol, že sa môžu organizovať púte do Medžugoria. Treba sa pri tom vždy postarať, aby sa vylúčilo, že by sa tieto púte interpretovali ako potvrdenie známych udalostí, ktoré si ešte vyžadujú preverenie zo strany cirkvi,“ informoval hovorca Svätej stolice Alessandro Gisotti.

Arcibiskupova misia

Do Medžugoria každoročne prichádzajú približne tri milióny pútnikov – niektorí zo zvedavosti, iní tu nachádzajú vnútorný pokoj a povzbudenie, ale sú aj takí, ktorí sú presvedčení o pravosti mariánskych zjavení.

Až doteraz ale diecézy ani farnosti nemohli organizovať oficiálne púte na toto miesto. No keďže Svätá stolica podľa hovorcu Gisottiho dlhodobo vníma „množstvo ľudí prúdiacich do Medžugoria a bohaté plody milosti, ktoré z toho vzišli“, rozhodla sa podporiť tamojšie duchovné aktivity.

S týmto úmyslom pápež pred dvoma rokmi poslal na toto miesto poľského arcibiskupa Henryka Hosera, aby zmapoval potreby pútnikov a navrhol vhodné pastoračné iniciatívy do budúcnosti. Vatikán pri tom zdôraznil, že Hoserova misia je pastoračná, nie vieroučná, to znamená, že žiadnym spôsobom nebude vstupovať do diskusie o charaktere zjavení.

Prečítajte si aj
V Litmanovej sa nedejú zázraky na počkanie Zdieľať

Napriek tomu sa v polovici roka 2017 arcibiskup nechal počuť, že Vatikán by mohol mariánske zjavenia čoskoro uznať. „Je ťažké uveriť tomu, že by šiesti vizionári klamali tridsaťšesť rokov. To, čo hovoria, je konzistentné. Nie sú mentálne nespôsobilí. Silným argumentom pre autenticitu zjavení je ich viera v učenie cirkvi,“ vyhlásil arcibiskup Hoser.

Jeho slová vtedy vyvolali silné, no zároveň zbytočné očakávania. Uplynuli dva roky, pápež povolil, aby ľudia do Medžugoria prichádzali a modlili sa, ale vo veci potvrdenia pravosti zjavení nenastal žiadny posun.

Odpoveď na otázku prečo je pomerne jednoduchá – Kongregácia pre náuku viery, ktorej je zverené skúmanie najrôznejších zjavení po celom svete, ale aj samotný pápež František majú silné pochybnosti o autenticite zjavení Panny Márie.

Členom komisie bol aj kardinál Tomko

Všetci šiesti vizionári zhodne tvrdia, že Panna Mária sa im zjavuje dodnes – trom každý deň, jednej raz mesačne a zvyšným dvom raz ročne.

Inzercia

Miestni biskupi však od začiatku odmietajú, žeby zjavenia boli hodnoverné. V tomto sú zajedno Pavao Žanić, ktorý stál na čele Mostarskej diecézy, do ktorej Medžugorie patrí, v rokoch 1980 – 1993, aj jeho nástupca a súčasný biskup Ratko Perić.

„Na základe doterajšieho vyšetrovania nemožno potvrdiť, že tu ide o nadprirodzené zjavenia a posolstvá,“ píše sa aj vo vyhlásení z roku 1991, ktoré vydala bývalá juhoslovanská biskupská konferencia.

Napriek tomu, že pápež Ján Pavol II. podľa viacerých svedectiev uznával zjavenia v Medžugorí, kritické stanovisko prijala v roku 1998 aj Kongregácia pre náuku viery.

Slovenským Medžugorím je LitmanováHora Zvir pri Litmanovej je mariánske pútnické miesto neďaleko Starej Ľubovne, kde sa v rokoch 1990 – 1995 údajne zjavovala Panna Mária, a to 11-ročnej Ivetke a 12-ročnej Katke. Dialo sa tak v drevenom zrube, ktorý dodnes stojí na lúke obkolesenej lesmi. Panna Mária sa dievčatám predstavila ako Nepoškvrnená čistota a želala si, aby sa ľudia prichádzali na toto miesto modliť.

Pravosť zjavení je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. V roku 2004 gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak ustanovil horu Zvir za miesto modlitby a v roku 2008 za pútnické miesto. Každoročne tu prichádzajú desiatky tisíc pútnikov.

Zdroj – horazvir.sk, foto – flickr.com/Krzysiek


Naposledy medžugorské zjavenia skúmala v rokoch 2010 – 2014 komisia kardinála Camilla Ruiniho, ktorú zriadil pápež Benedikt XVI. Závery zistení boli postúpené novému pápežovi a Kongregácii pre náuku viery, no k ich zverejneniu dodnes nedošlo.

Portálu Vatican Insider sa však podarilo zistiť, že kým v prípade prvých siedmich zjavení, ku ktorým malo dochádzať od 24. júna do 3. júla 1981, Ruiniho komisia pripustila ich autenticitu (13 hlasov malo byť „za“, jeden „proti“ a jeden sa zdržal), ďalší vývoj označila za rozporuplný. Komisia zároveň pápežovi odporučila zintenzívniť pastoračnú starostlivosť o Medžugorie.

Členom 17-člennej komisie zloženej z kardinálov, teológov, cirkevných právnikov, psychológov a antropológov bol vtedy aj slovenský kardinál Jozef Tomko.

Pápež: Panna Mária nie je vedúca pošty

Samotný pápež František, ktorý je známy svojou mariánskou zbožnosťou, sa voči zjaveniam v Medžugorí opakovane vyjadril kriticky.

Prečítajte si aj
Mariánska úcta nestojí na emóciách a senzáciách Zdieľať

V roku 2015 počas návratu zo Sarajeva, v roku 2017 počas návratu z Fatimy a minulý rok aj v knižnom rozhovore s názvom Je to moja Matka (Città Nuova 2018) zopakoval myšlienku, že „Mária je Matka nie je vedúca pošty, aby nám každý deň posielala nejaké posolstvá“. 

Zároveň povedal, že nesprávny prístup k zjaveniam môže vyvolať zmätok a vzdialiť človeka od Boha. „,Kde sú tí vizionári, ktorí nám dnes povedia o liste, čo Panna Mária pošle o štvrtej popoludní?‘ Napríklad, nie? A týmto žijú. Toto nie je kresťanská identita,“ dodal pápež, ktorý v čase, keď bol arcibiskupom Buenos Aires, zakázal jednému z vizionárov rečniť v jeho diecéze.

Napriek tomu, že mariánske, ale aj iné zjavenia po celom svete vzbudzujú veľkú pozornosť a vášnivú diskusiu, Katechizmus Katolíckej cirkvi (čl. 67) upozorňuje, že ani tie súkromné zjavenia, ktoré uznala cirkevná autorita, „nepatria do pokladu viery“.

Akou sumou by ste mohli podporiť POSTOJ?

Naša redakcia funguje najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Pridáte sa k nim? Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame