Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. apríl 2019

Nespokojné ženy vo vatikánskych novinách tresli dverami (Vatikánska sedma)

Marcový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.
Nespokojné ženy vo vatikánskych novinách tresli dverami (Vatikánska sedma)

Zakladateľka a dnes už bývalá šéfka ženskej prílohy vatikánskych novín Lucetta Scaraffiová. Foto – Profimedia

Začiatkom roka sme na Postoji písali o personálnych otrasoch, ktoré zakývali vatikánskou komunikáciou. Prešli tri mesiace a téma je s novou intenzitou opäť na stole.

Ženy verzus muži? Koncom marca zakladateľka a vedúca redaktorka novinovej prílohy Ženy, cirkev, svet, ktorá je raz mesačne súčasťou vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, oznámila, že spolu s kolegyňami dávajú hromadnú výpoveď.

Dôvody zhrnula v aktuálnom editoriáli aj v otvorenom liste pápežovi Františkovi. Lucetta Scaraffiová, 70-ročná talianska historička a novinárka, pripomenula, že príloha Ženy, cirkev, svet vznikla pred siedmimi rokmi ako autonómny ženský projekt podporovaný vtedajším šéfredaktorom Giovannim Maria Vianom aj pápežom Benediktom XVI.

Problémy sa objavili po tom, čo v decembri minulého roku Vian skončil na čele novín a jeho nástupcom sa stal Andrea Monda. „Pôvodná línia sa nestretla s podporou nového vedenia L´Osservatore Romano,“ napísala Scaraffiová, podľa ktorej sa objavili pokusy vnútorne oslabiť redakciu ženskej prílohy, poštvávať redaktorky proti sebe a vyžadovať ich nekritickú poslušnosť. To všetko malo byť umocnené duchom klerikálnej nadradenosti.

Nový šéfredaktor, ktorý je rovnako ako jeho predchodca laik, sa voči tejto kritike ohradil s tým, že redakcii ženskej prílohy ponechal absolútnu autonómiu a slobodu po obsahovej aj organizačnej stránke. „Uisťujem, že ďalšie pokračovanie ženskej prílohy L´Osservatore Romano nie je vôbec predmetom diskusie. Jej história sa nekončí, ale pokračuje. Bez klerikalizmu akéhokoľvek charakteru,“ zdôraznil Monda.


Foto - TASR/AP

Časovaná bomba tiká. Portál Vatican Insider celú kauzu zhodnotil slovami, že Lucetta Scaraffiová bola časovanou bombou s jediným otáznikom – kedy vybuchne?

Novinárka, ktorá je považovaná za jednu z najvýraznejších katolíckych feministiek, má na svojom konte viacero článkov, v ktorých kritizovala postavenie žien v cirkvi. Naposledy rozčerila hladinu februárovým textom o sexuálnom zneužívaní rehoľných sestier niektorými duchovnými.

Prečítajte si aj
Ženská tvár Vatikánu Zdieľať

Novinári potom s touto témou konfrontovali aj samotného pápeža. „Je to pravda, v cirkvi boli klerici, ktorí toto robili. (...) Boli tu kňazi a tiež biskupi, ktorí to robili. A myslím si, že sa to deje stále, pretože keď si niečo také všimneš, nezmizne to v momente. Pokračuje sa v tom. Riešime to už dlho,“ reagoval pápež František.

Podľa portálu Vatican Insider práve tento článok znamenal definitívny zlom v napätom vzťahu medzi novým šéfredaktorom vatikánskych novín a kolektívom ženskej prílohy.

Opakujúci sa scenár. Len pre úplnosť doplňme informáciu, ktorú sme vám priniesli už začiatkom januára. V posledný deň roku 2018 nečakane oznámili svoj koniec na čele Tlačového strediska Svätej stolice riaditeľ Greg Burke a jeho zástupkyňa Paloma García Ovejerová.

Aj keď dôvody ich odchodu neboli verejne pomenované, všetko nasvedčuje tomu, že za to môže výmena na čele Dikastéria pre komunikáciu, úradu, ktorý zastrešuje všetky vatikánske médiá vrátane tlačového strediska.

Keď sa za kurióznych okolností musel minulý rok porúčať taliansky kňaz brazílskeho pôvodu Dario Edoardo Viganò, na jeho stoličku zasadol novinár Paolo Ruffini. Keďže s Burkeom a Ovejerovou si profesijne nesadli, obaja si zbalili kufre a odišli.

Za tri mesiace tak vo Vatikáne došlo k dvom nečakaným, no o to výbušnejším personálnym treniciam. Pritom až donedávna sa zdalo, že oblasť vatikánskej komunikácie je výkladnou skriňou reforiem iniciovaných súčasným pápežom. No stačili dve na prvý pohľad marginálne výmeny a zrazu je všetko ináč.

Množstvo nových kňazských povolaní nezávisí od počtu veriacich

Zo 7,4 miliardy obyvateľov zeme sa ku katolíckej cirkvi v roku 2017 hlásilo takmer 1,3 miliardy ľudí (17,7 % obyvateľstva). Vyplýva to z každoročne zverejňovanej Cirkevnej štatistickej ročenky (Annuarium Statisticum Ecclesiae). Ako ukazuje nasledujúci graf, takmer polovica katolíkov žije na americkom svetadiele.

Z hľadiska prepočtu na počet obyvateľov je najkatolíckejším svetadielom Amerika – ku katolíckej cirkvi sa tu hlási 63,8 percenta obyvateľov (v Južnej Amerike je to až 86,6 percenta, v Strednej 84,6 % a v Severnej 24,7 percenta). Nasleduje Európa (39,7 %), Afrika (19,2 %) a Ázia (3,3 %).

Tretí balík údajov hovorí o tom, že v roku 2017 vo svete pôsobilo takmer 414 600 kňazov a viac ako 115 300 seminaristov. Ako ilustruje nasledujúci graf, priama úmera – čím katolíckejší kontinent, tým viac adeptov kňazstva – neplatí ani zďaleka.

Poučenie z jednej bizarnej kauzy

Predstavte si, že sa dostanete k osobnosti, ktorú zbožňujete. Srdečne sa pozdraví s ostatnými prítomnými, no keď dôjde rad na vás, odtiahne sa. Ostanete prekvapení, smutní, možno aj znechutení.

Práve takto sa zrejme cítili veriaci, ktorí koncom marca mali možnosť pozdraviť pápeža Františka v pútnickom meste Loreto. Zábery Františka odťahujúceho ruku od ľudí, ktorí mu na znak úcty chceli pobozkať pápežský prsteň, obleteli celý svet.  

Jedni soptili na Františkovo pohŕdanie tradíciou, iní zasa obhajovali jeho úsilie o rovnejší prístup, no väčšina ostala len pri tom, že sa zabávala na komických pohyboch pápeža a prekvapených výrazoch ľudí.

To, prečo pápež do jedného z najznámejších mariánskych pútnických miest vlastne pricestoval, ostalo takmer nepovšimnuté.

Inzercia


Rehoľná sestra Maria Concetta Esu, ktorá ako misionárka – pôrodníčka priviedla na svet viac ako tritisíc afrických detí, za čo jej Svätá stolica udelila vysoké cirkevné ocenenie, bozkáva ruku pápeža Františka. Foto – TASR/AP

Keďže otázky, o čo to vlastne pápežovi išlo, neutíchli ani po niekoľkých dňoch, ozrejmiť celú situáciu sa pokúsil poverený riaditeľ vatikánskeho tlačového strediska. „Svätý Otec mi povedal, že jeho motivácia bola veľmi jednoduchá – hygiena,“ presviedčal novinárov Alessando Gisotti.

„Pápež sa teší objatiam a sám ich rád rozdáva,“ vysvetľoval s tým, že v Lorete nechal množstvo ľudí, aby mu pobozkali prsteň. No keďže ho následne čakalo ešte stretnutie s chorými pútnikmi, medzi ktorými boli aj deti, bál sa, aby sa nenakazili, a tak začal ruku pred našpúlenými perami odťahovať.

Ani vám sa to nezdá veľmi dôveryhodné?

Tak či tak, hľadať za týmto pápežovým nepodareným vystúpením čosi veľavýznamné netreba. Uplynulých šesť rokov Františkovho pontifikátu nám ponúklo nespočetne veľa dôkazov, že s uctením si takzvaného rybárskeho prsteňa nemá problém.

Portál Vatican Insider zároveň pripomenul, že rovnako je zaznamenaných mnoho situácií, pri ktorých aj pápeži Ján Pavol II. či Benedikt XVI. povolili pobozkať prsteň len časti prítomných. Najmä z časových dôvodov.

Niekedy k predídeniu trapasu stačí tak málo – správne načasované krátke vysvetlenie.  

Jednou vetou

 • Vo veku 104 rokov zomrel najstarší slovenský rehoľník, dominikán Akvinas Juraj Gabura.
 • Pápež František navštívil Maroko, omša s pápežom sa tu slávila prvýkrát v histórii.
 • Kňazský seminár v Badíne po 25 rokoch zatvoria, bohoslovci Banskobystrickej diecézy sa budú od nového akademického roka pripravovať na kňazstvo v Nitre.
 • V Prešove sa konalo plenárne zasadnutie Konferencie biskupov Slovenska, vzišlo z neho aj vyhlásenie ku Dňu počatého dieťaťa.
 • Pápež František pri príležitosti 1150. výročia smrti svätého Cyrila prijal parlamentné delegácie SR a ČR.
 • V USA zomrel vo veku 83 rokov biskup slovenského pôvodu Jozef Viktor Adamec.
 • Uskutočnila sa konferencia Česko-slovenskej únie Cirkvi adventistov siedmeho dňa, rokovala aj Rada Cirkvi bratskej.
 • V Montreale napadol útočník s nožom kňaza počas omše vysielanej v priamom televíznom prenose.
 • Od začiatku roka zomrelo násilnou smrťou päť kňazov, z toho štyria v Afrike.
 • Laureátom Templetonovej ceny, ktorá je považovaná za akúsi „nobelovku“ za náboženstvo, sa stal brazílsky fyzik a astronóm Marcel Gleiser.
 • Vo veku 85 rokov zomrel známy belgický kardinál Godfried Danneels.
 • Pápež odmietol rezignáciu francúzskeho kardinála Philippa Barbarina, ktorého súd uznal za vinného z toho, že kryl kňaza zneužívajúceho deti.
 • Súd odsúdil austrálskeho kardinála Georga Pella na šesť rokov väzenia za zneužívanie detí.
 • Na pôde Teologickej fakulty Katolíckej univerzity so sídlom v Košiciach vzniklo Centrum na ochranu maloletých.
 • Kardinál Jozef Tomko sa dožil 95 rokov.
 • Medzi 157 pasažiermi havarovaného lietadla Ethiopian Airlines boli okrem rodinných príslušníkov poslanca Antona Hrnka a projektovej manažérky Dobrej noviny Danice Olexovej aj šiesti misionári.
 • Pápež František sa stretol s prezidentom Cirkvi Ježiša Krista Svätých posledných dní Russellom M. Nelsonom.
 • V Nimnici sa stretli biskupi, kňazi, zasvätení a laici, aby diskutovali o výzvach, ktoré v tomto roku stoja pred katolíckou cirkvou na Slovensku.
 • Prezident Andrej Kiska pri príležitosti MDŽ prijal v prezidentskom paláci aj provinciálnu predstavenú saleziánok Moniku Skalovú.
 • Na pôde slovenského parlamentu začala pôsobiť komisia pre ochranu náboženskej slobody.
 • Vo veku 62 rokov zomrel prímas arménskeho patriarchátu v Konštantínopole Mesrob II.
 • Svätá stolica v roku 2020 sprístupní archívy týkajúce sa pontifikátu Pia XII. a druhej svetovej vojny.

Tvár mesiaca

Cenu Global Teacher Prize 2019 pre najlepšieho učiteľa na svete a odmenu milión dolárov k tomu si tento rok odniesol 36-ročný františkán Peter Tabichi z Kene.


Františkán Peter Tabichi si preberá cenu od dubajského šejka Muhammada bin Rášida al-Maktúma. Foto – facebook.com/teacherprize

Tabichi učí matematiku a fyziku v chudobnej dedine Pwani, ktorú trápi sucho, nedostatok potravín a deti sú zväčša siroty alebo majú iba jedného z rodičov. Preto každý mesiac dáva osemdesiat percent zo svojho platu na pomoc chudobným. Okrem toho sa angažuje aj pri zmierňovaní etnického a spoločenského napätia v regióne.

Zaujímavosťou je, že tento rok sa do súťaže prvýkrát zapojilo aj Slovensko. Nomináciu získala víťazka súťaže Učiteľ Slovenska 2018 Zuzana Tkáčová, ktorá učí informatiku na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach.

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Rozhovor Imricha Gazdu a Pavla Rábaru s kňazom Miroslavom Lettrichom o prezidentských voľbách, štiepení KDH, Cynickej oblude, ale aj o duši slovenského katolíka.

Zamyslenie o pôste od autora knihy Buď, kde si Štěpána Smolena.

Esej Ľubomíra Martina Ondrášeka o sociálnom evanjeliu.

Reportáž Imricha Gazdu a Pavla Rábaru z putovania po opustených a chátrajúcich evanjelických kostoloch na Spiši.

Foto mesiaca


Výtvarníčka Klára Štefanovičová pred svojím pôstnym plátnom, ktoré je nainštalované nad oltárom v kostole sv. Jána Bosca v Bratislave-Trnávke počas pôstneho obdobia. Foto – TASR/Pavel Neubauer

Filmová bodka

Turistov v okolí Vatikánu v posledný marcový štvrtok prekvapil čierny (!) papamobil. Po hlavnej prístupovej ceste Via della Conciliazione neviezol Františka, ale pápeža s bradou.

Aj keď niektorí ľudia podľa portálu Vatican Insider ostali zmätení, rýchlo pochopili, o čo ide. Prítomnosť rozsiahleho filmárskeho štábu bola neprehliadnuteľná.

Pod taktovkou oscarového režiséra Paola Sorrentina nahrávali zábery do nového seriálu The New Pope (Nový pápež) v produkcii spoločností Sky, HBO a Canal+. Fiktívneho pápeža Jána Pavla III. v ňom stvárňuje americký herec John Malkovich. Fotogalériu z natáčania nájdete tu.

Nový pápež, ktorého premiéra je naplánovaná v tomto roku, má byť voľným pokračovaním seriálu The Young Pope (Mladý pápež). Nekonvenčného pápeža Pia XIII. si v ňom pred troma rokmi zahral britský herec Jude Law.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

 

Odporúčame

Čo nás môže zachrániť

Čo nás môže zachrániť

U nás doma sme si v poslednom čase čítali o postave, ktorú svet väčšinou nepozná – tak ako takmer každého z nás –, ale je odvážna, svätá a pozoruhodná: o Silvestrovi Krčmérym.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.