Evanjelici začínajú voliť nové vedenie a bude to husté

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Evanjelici začínajú voliť nové vedenie a bude to husté

Generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Foto – TASR/Pavel Neubauer

Aprílový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Evanjelickú cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) čaká supervolebné obdobie. Počas najbližších mesiacov si veriaci zvolia nové predsedníctvo cirkvi, teda generálneho biskupa (zástupca duchovného stavu) a generálneho dozorcu (zástupca laického stavu).

Navyše, veriaci patriaci do Západného dištriktu budú voliť aj nového dištriktuálneho biskupa a veriaci Východného dištriktu zasa nového dištriktuálneho dozorcu.

Popritom sa uskutočnia aj voľby seniorov a seniorálnych dozorcov v niektorých seniorátoch.

Volebný proces je zdĺhavý. Najväčšia pozornosť sa, samozrejme, upiera na voľbu generálneho biskupa a dozorcu. Miloš Klátik a Imrich Lukáč, ktorí tieto funkcie zastávali počas uplynulých dvanástich rokov (dve šesťročné funkčné obdobia), už kandidovať nemôžu. Mená ich nástupcov sa však dozvieme až v polovici júla.

Proces volieb je totiž v evanjelickej cirkvi pomerne zložitý. Koncom mája sa uskutoční tzv. kandidačná porada predsedníctiev seniorátov Východného a Západného dištriktu (seniori a seniorálni dozorcovia) a predsedníctiev Východného a Západného dištriktu (biskupi a dištriktuálni dozorcovia), ktorá zostaví kandidátku na funkciu generálneho biskupa a generálneho dozorcu. 

Počas troch nedieľ (17. júna, 24. júna a 1. júla) potom prebehnú voľby v cirkevných zboroch, do ktorých sa môžu zapojiť všetci veriaci. Pred šiestimi rokmi túto možnosť využilo len približne 22-tisíc z 316-tisíc evanjelikov, ktorí sa pri poslednom sčítaní obyvateľstva v roku 2011 prihlásili k ECAV.

Definitívne výsledky volieb by mali byť známe 13. júla, keď zasadne sčítacia komisia.

Kto nahradí Klátika? Keďže atmosféra v ECAV je momentálne značne polarizovaná (stačí si prelistovať niekoľko čísel „proklátikovského“ Evanjelického posla spod Tatier a opozičných Reformačných listov), budú voľby naozaj napínavé.

Ako možní kandidáti na generálneho biskupa sa spomínajú aj Sidonia Horňanová, seniorka Bratislavského seniorátu a docentka na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave, ktorá by sa tak mohla stať prvou ženou na čele slovenských evanjelikov, a nitriansky zborový farár Ivan Eľko. Kým Horňanovú radia ku Klátikovým podporovateľom, Eľko patrí medzi jeho kritikov.

Okrem nich je v hre aj biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol, ktorému sa druhé funkčné obdobie končí na budúci rok. Z Východného dištriktu by sa tak mohol na ďalších šesť rokov presunúť do čela celej ECAV.

Aj keď v poslednom období sa Sabol začal dostávať do konfliktov s predsedníctvom cirkvi (Klátik + Lukáč) a mohol by tak byť považovaný za silného opozičného kandidáta, je pravdepodobné, že tá časť veriacich, ktorá je nespokojná s doterajším vedením, bude chcieť staviť skôr na novú tvár.

Nateraz však ide o dohady. Na definitívnych kandidátov si musíme ešte chvíľu počkať.

Hľadá sa Dukov (aj nunciov) nástupca

K významnej zmene sa schyľuje aj u našich západných susedov. Pražský arcibiskup Dominik Duka dosiahol na konci apríla kanonický vek 75 rokov, keď je každý katolícky hierarcha povinný rezignovať na svoj úrad. Urobil tak aj kardinál Duka. Neznamená to však, že si už balí kufre, aby uvoľnil miesto svojmu nástupcovi.

Je na samotnom pápežovi, aby rozhodol, či rezignáciu toho-ktorého hierarchu prijme alebo ho požiada, aby v úrade ešte nejaký čas zotrval. Napríklad Dukov predchodca na čele Pražskej arcidiecézy, kardinál Miloslav Vlk, nadsluhoval takmer tri roky.

Je preto dosť možné, že pápež František ponechá dlhšie v úrade aj kardinála Duku. Napríklad aspoň do času, kým doznejú októbrové oslavy 100. výročia vzniku Československa. Pre Duku, ktorý má silný vzťah k histórii a dejinným súvislostiam, by to bola dôstojná bodka za jeho pôsobením.


Kardinál Dominik Duka (úplne vpravo) vo Vatikáne počas konkláve v roku 2013. Foto - TASR/AP

Navyše, Dukovi hrá „do karát“ aj iná sedemdesiatpäťka. Na začiatku roka ju oslávil arcibiskup Giuseppe Leanza, ktorý je momentálne apoštolským nunciom (veľvyslancom Svätej stolice) v Českej republike. Rezignačný list poslal do Vatikánu aj on.

Keďže pri výbere nových biskupov zohráva apoštolský nuncius dôležitú rolu (vedie konzultácie s klerikmi a laikmi a následne predkladá vatikánskej Kongregácii pre biskupov mená troch odporúčaných kandidátov), je možné, že Svätá stolica najprv vyrieši otázku nového nuncia a až ten sa zapojí do výberu nového pražského arcibiskupa.  

Radujte sa a jasajte, vyzýva pápež

Týždeň po Veľkej noci vyšiel piaty veľký dokument pápeža Františka. Po encyklikách Lumen fidei (2013) a Laudato Sì (2015) a apoštolských exhortáciách Evangelii gaudium (2013) a Amoris laetitia (2016) ide o ďalšiu exhortáciu s názvom Gaudete et exsultate (Radujte sa a jasajte).

Obsah dokumentu vysvetľuje už samotný podtitul – O povolaní k svätosti v dnešnom svete. „Pán žiada všetko a ponúka pravý život a šťastie, pre ktoré sme boli stvorení. Chce, aby sme boli svätí, a neočakáva, že sa uspokojíme s priemernou a zriedenou existenciou,“ píše František v texte, ktorý sa – tak, ako sme si už pri tomto pápežovi zvykli – hneď stretol aj s kritickými reakciami.

Niektorým prekáža údajne nedostatočné zdôraznenie dôležitosti prijímania sviatostí, iným chýba kladenie väčšieho dôrazu na katolícku kontemplatívnu tradíciu. (Mimochodom, o tichu a kontemplácii zaznela počas aprílových Bratislavských Hanusových dní mimoriadne dobrá prednáška od českého kňaza Štěpána Smolena.)

Ale späť ku Gaudete et exsultate. Najlepšie bude, ak si pomerne krátky text, ktorý vyšiel už aj v slovenčine, sami prečítate a urobíte vlastný názor.

Jednou vetou

V apríli bolo vo svete zavraždených až sedem katolíckych kňazov, od začiatku roka ich násilnou smrťou zomrelo už 16.

Patriarcha Kirill, hlava ruskej pravoslávnej cirkvi, po prvý raz navštívil Albánsko.

Pápež František sa stretol s obeťami sexuálneho zneužívania čilskými kňazmi.

V Bratislave zasadalo Generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku.

Do Prahy priniesli z Ríma telesné ostatky kardinála Josefa Berana (1888 – 1969).

Slovensko navštívil významný kardinál Raymond Leo Burke.

Od obnovenia činnosti Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku uplynulo 50 rokov. 

Annu Kolesárovú vyhlásia za blahoslavenú 1. septembra v Košiciach. 

Premiér Peter Pellegrini sa stretol s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností, napísali mu aj list.

V Liptovskom Mikuláši sa konali slávnostné služby Božie pri príležitosti 120. výročia založenia vydavateľstva Tranoscius.

V Nitre by mal vyrásť nový pravoslávny chrám.

Foto mesiaca


Silný vietor odnáša pápežovo solideo počas návštevy talianskeho Alessana 20. apríla 2018. Foto – TASR/AP

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Rozhovor Imricha Gazdu a Pavla Rábaru s kňazom Benjamínom Kosnáčom, ktorý 19 rokov spravoval farnosť na predmestí amerického Detroitu.

Príbeh Pelágia, veľkého kritika svätého Augustína, od Jána Krupu.

Blog dominikána Gabriela Hunčagu o španielskom katolicizme.

Analýza Imricha Gazdu o rôznych spôsoboch udeľovania svätého prijímania v Rímskokatolíckej cirkvi.

Knižná bodka

Nestáva sa často, aby diela s náboženskou tematikou získavali sekulárne ocenenia. Nedávno sa to podarilo knihe Žalmy 51 – 75 (Dobrá kniha 2017), ktorá dostala cenu Dominika Tatarku za rok 2017. Za 700-stranovým dielom stojí dvadsiatka biblistov, teológov a filológov z katolíckeho, protestantského aj židovského prostredia. 

Dielo, ktoré ekumenický a medzináboženský tím pripravoval päť rokov, neponúka len moderné preklady žalmov z hebrejských a gréckych originálov, ale aj filologický rozbor a výklad jednotlivých textov.

„Vďaka takémuto viacúrovňovému prístupu je kniha užitočná nielen pre učiteľov a kňazov, ale aj čitateľskú verejnosť na duchovné a kultúrne obohatenie,“ ocenil dielo porotca František Mikloško.

Dobrou správou je, že Žalmy 51 – 75 sú už piatym zväzkom edície Komentáre k Starému zákonu, pričom záujemcovia sa môžu tešiť aj na ďalšie.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo