Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. september 2018

Anna Kolesárová zosobňuje všetky obete zneužívania (Vatikánska sedma)

Augustový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.
Anna Kolesárová zosobňuje všetky obete zneužívania (Vatikánska sedma)

Nová blahoslavená Anna Kolesárová. Foto - Andrej Lojan

Takto pred rokom bol v bratislavskej Petržalke vyhlásený za blahoslaveného saleziánsky kňaz Titus Zeman. Napriek úsiliu saleziánov o čo najširšiu medializáciu tejto udalosti to nevyvolalo takú pozornosť ako tohtoročné blahorečenie Anny Kolesárovej.

Aj keď v Košickej arcidiecéze sa konfrontačnej diskusii, ktorá sa okolo novej blahoslavenej rozbehla, zrejme netešia.

Ale pozor, verejná polemika o okolnostiach vraždy mladej ženy a jej interpretáciách nie je vôbec na škodu! Aspoň sa vyčistia pojmy a dojmy. Pomôže to tak veriacim účastníkom, ako aj neveriacim divákom tejto udalosti.

Čo všetko už bolo povedané. Od začiatku sa o rodáčke z Vysokej nad Uhom hovorí ako o mučeníčke čistoty. Vtedajší farár Anton Lukáč po jej pohrebe do matriky zapísal: „Hostia sanctae castitatis. Obeť svätej čistoty.“ A na jej hrobe dnes svieti nápis: „Radšej smrť ako hriech.“

K prekonávaniu pokušení proti čistote vyzvali aj slovenskí biskupi v pastierskom liste, ktorým veriacich pozývali na slávnosť blahorečenia. Na obranu čistoty poukazovali v podstate všetci kňazi, ktorí sa k téme vyjadrovali.

O čistote sa teda veľa rozprávalo, ale málo sa vysvetľovalo. Cirkev automaticky predpokladala – tak ako neraz aj pri iných témach –, že všetko je predsa jasné. Ale nebolo. 

Editorka denníka SME Michaela Žureková pochopila cirkevný diskurz o Anne Kolesárovej tak, že „cirkev si cení viac čistotu ako život“. Ba čo viac, že banalizuje násilie a mladým ľuďom vymýva mozgy rečami o obrane čistoty.

„Nenazývajme obyčajnú chladnokrvnú vraždu obetou svätej čistote,“ vyzvala Žureková, ktorej text vyvolal búrlivé reakcie – za aj proti.


Prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Angelo Becciu v rozhovore pre médiá po slávnosti blahorečenia Anny Kolesárovej. Foto - Andrej Lojan

Po vzore Tlačového strediska Svätej stolice, ktoré občas musí dovysvetľovať, ako to ten pápež František myslel, vstúpil do verejnej polemiky hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

„Po prvé, je jasné, že Anka by nezhrešila, ani keby sa jej nepodarilo vytrhnúť z rúk vojaka. Bol to hriech vojaka, nie Ankin. Po druhé, jej príklad nijako neznevažuje iné obete znásilnenia. Nezáleží na tom, ako sa bránili, či napokon boli znásilnené alebo nie, či prežili alebo prišli o život. Vina vždy dopadá na násilníkov – nie na obete! A po tretie, nik nemá povinnosť vzdať sa svojho života pri obrane panenstva,“ reagoval Kramara na Žurekovej závery.

„Ankin príbeh nie je o výčitke znásilneným ženám – akoby sa nedostatočne bránili, lebo ich násilník nezabil. To je absolútny nezmysel. Ešte raz: znásilnená žena je obeť. Všetky iné interpretácie sú scestné,“ dodal Kramara, podľa ktorého dôvody blahorečenia Anny Kolesárovej sú úplne iné – a to odvaha brániť svoju vnútornú integritu s vedomím, že pozemský život nie je to jediné, čo máme.

A takýto postoj, aký zaujal napríklad aj Maximilián Kolbe, ktorý v koncentračnom tábore vymenil svoj život za život spoluväzňa, dokážu mať len ľudia s nadpriemerne silnou vierou. Pre väčšinu z nás je to nedosiahnuteľný ideál, pre nich to bola žitá realita. Obdiv a uznanie je preto úplne namieste.  

Patrónka obetí zneužívania. Cirkev by si však mala priznať, že odkomunikovanie zmyslu blahorečenia „mučeníčky čistoty“ nebolo z jej strany dobré. Tému čistoty uchopila z nesprávneho konca, navyše použila výhradne cirkevný jazyk, ktorému väčšina spoločnosti vôbec nerozumie.

Podcenila tiež celospoločenský kontext ovplyvnený odkrývaním príbehov domáceho násilia, hnutím #metoo a ako bumerang vracajúcou sa témou sexuálneho zneužívania v cirkevnom prostredí.

Prečítajte si aj
V Košiciach blahorečili Annu Kolesárovú Zdieľať

Pritom práve v tomto kontexte mohol byť príbeh Anny Kolesárovej obzvlášť zrozumiteľný a povzbudivý. Stačilo ho vyrozprávať trochu ináč – ako príbeh odvážnej mladej ženy s nadpriemerne silnou vierou a zásadami, ktorá si bola vedomá svojej hodnoty a bola ochotná brániť ju za každú cenu.  

Ako príbeh hrdinky, ktorá reprezentuje tisícky ďalších neznámych hrdiniek a hrdinov, ktorí museli brániť, či už úspešne alebo neúspešne, svoju česť – proti vlastným príbuzným, učiteľom, lekárom či kňazom. 

A raz by mohla byť aj ich patrónkou.

Arcibiskup žaluje pápeža

Téma sexuálneho násilia hýbala aj cirkvou vo svete.

Kauza amerického kardinála Teodora McCarricka nabrala nový spád po tom, čo arcibiskup Carlo Maria Viganò, niekdajší apoštolský nuncius v USA, obvinil pápeža Františka, že osobne kryl kardinálove sexuálne delikty.

Pápež, ktorého sa na to novinári pýtali pri návrate z apoštolskej cesty v Írsku, reagoval zdržanlivo: „Ja nepoviem o tom ani slovo. Verím, že (Viganov, pozn.) komunikát hovorí sám za seba, a vy máte dostatočné novinárske schopnosti na to, aby ste si urobili uzávery.“

V Írsku, kde sa František zúčastnil na vyvrcholení Svetového stretnutia rodín, sa k téme sexuálnych zneužívaní vyjadril niekoľkokrát. Osobne sa tiež stretol s ôsmimi obeťami zneužitými v cirkevnom prostredí.

Ešte predtým vydal list Božiemu ľudu, v ktorom reagoval na nahromadené prípady sexuálnych zneužívaní.

Takúto netradičnú formu reakcie (naposledy podobným spôsobom reagoval na sexuálne škandály pápež Benedikt XVI., ktorý v roku 2010 zaslal list írskym katolíkom) vyvolala najmä rozsiahla správa tzv. veľkej poroty, ktorá rok a pol vyšetrovala prípady sexuálneho zneužívania detí a ich krytie zo strany cirkevných predstaviteľov v šiestich diecézach amerického štátu Pensylvánia.

Mních zavraždil biskupa

Koncom júla došlo v egyptskom kláštore svätého Makária k vražde. Útočník železnou tyčou dobil 64-ročného biskupa Anbu Epifánia, ktorý bol opátom kláštora.

Polícii sa podarilo vraha zakrátko odhaliť – bol ním 34-ročný mních Izaiáš, civilným menom Wael Saad Tawadros, ktorý sa krátko po zabití biskupa pokúsil o samovraždu.      


Zavraždený biskup Anba Epifánios. Foto – tellerreport.com

Inzercia

„Vyšetrovanie preukázalo, že k šesťčlennej skupine mníchov v kláštore svätého Makária, ktorá neustále odmietala poslušnosť opátovi, patril aj Wael Saad Tawadros,“ napísal gréckokatolícky kňaz a odborník na kresťanský Východ Ján Krupa.

Aj tento incident priviedol patriarchu Tawadrosa II., ktorý je hlavou Koptskej pravoslávnej cirkvi, k tomu, aby prijal disciplinárne opatrenia, ktoré vnesú viac poriadku do života koptských mníchov.

Lebo ako poznamenal Krupa, ktorý pred niekoľkými rokmi navštívil viacero egyptských kláštorov vrátane kláštora svätého Makária, „stav disciplíny v egyptských púštnych kláštoroch, ktoré mnohí idealizujú, je v skutočnosti skôr žalostný“. 

Jednou vetou

Nemeckým katolíkom a protestantom ubúdajú veriaci jednopercentným tempom ročne – v roku 2017 to súhrnne predstavovalo takmer milión veriacich.

Vo veku 93 rokov zomrel emeritný biskup a jezuita Dominik Kaľata.

Prezident Cirkvi Ježiša Krista Svätých posledných dní Russell M. Nelson kritizuje používanie termínu mormóni.

V Považskej Bystrici horela kaplnka svätej Heleny, ktorú pravdepodobne niekto úmyselne zapálil.

Pew Research Center zverejnil výsledky prieskumu verejnej mienky, v ktorom zisťoval, prečo Američania (ne)navštevujú bohoslužby.

Slovenskí gréckokatolíci si pripomenuli 30. výročie povýšenia gréckokatolíckeho chrámu v Ľutine na baziliku minor.

Pravoslávny arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav sa stretol s kardinálom Kurtom Kochom, predsedom Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov.

Turecký súd napriek medzinárodnému tlaku odmieta prepustiť pastora Evanjelikálnej presbyteriánskej cirkvi Andrewa Brunsona.

Veriaci Slovenského združenia Cirkvi adventistov siedmeho dňa absolvovali týždeň duchovnej obnovy.

Najviac Biblií na svete vytlačí čínska spoločnosť Amity Printing Company – za 30 rokov svojej činnosti má na svojom konte už 175 miliónov výtlačkov.

Foto mesiaca


Do múzea voskových figurín National Wax Museum Plus v Dubline nesú novú voskovú figurínu pápeža Františka. Hlava katolíckej cirkvi navštívila Írsko 25. a 26. augusta. Foto – TASR/AP

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Komentár Jaroslava Danišku o situácii v cirkvi po tom, čo arcibiskup Viganò obvinil pápeža Františka, že kryl sexuálne delikty kardinála McCarricka.

Rozhovor Adama Takáča a Pavla Rábaru s kňazom Pavlom Hudákom, ktorý bol iniciátorom blahorečenia Anny Kolesárovej.

Esej Ľubomíra Martina Ondrášeka k piatemu výročiu smrti americkej etičky Jean Bethke Elshtainovej.

Komentár Imricha Gazdu k rozhodnutiu pápeža Františka vyhlásiť trest smrti za neprijateľný.

Rozhovor Jaroslava Danišku s americkým kardinálom Raymondom Leom Burkom.

Knižná bodka

Koncom augusta uplynulo 40 rokov od zvolenia kardinála Albina Lucianiho za hlavu katolíckej cirkvi. Prijal meno Ján Pavol I. Na pápežskom stolci však pobudol rekordne krátky čas – len 33 dní.

Túto výnimočnú osobnosť si môžete pripomenúť aj knihou Veľavážení (Nové mesto 2016) s podtitulom Listy velikánom minulých čias. Ide o zbierku 40 fiktívnych listov, ktoré benátsky patriarcha Luciani v rokoch 1971 – 1974 pravidelne publikoval v mesačníku Posol svätého Antona. Svojho času to bol najväčší katolícky časopis na svete, ktorý mal až 1,5 milióna pravidelných čitateľov.

Patriarcha Luciani svoje duchaplné listy adresoval spisovateľom (Ch. Dickens, M. Twain, G. K. Chesterton, J. W. Goethe), svätcom (kráľ Dávid, Bernard z Clairvaux, František Saleský, Terézia s Lisieux), historickým osobnostiam (Hippokrates, Mária Terézia, G. Marconi), literárnym postavám (Penelopa, Figaro, Pickwickovci, Pinocchio), ba dokonca aj zvieraťu (medveď sv. Romedia) či Ježišovi.

„Hovorí jasne, výstižne predstavuje aktuálnosť biskupa, ktorý sa nejde zabarikádovať pred svetom, ale žije v ňom práve preto, aby pomáhal ľuďom s takou nie jednoduchou vecou, ako je zdolávanie stupienkov vlastnej existencie,“ napísal v predslove k prvému vydaniu z roku 1976 taliansky novinár a politik Igino Giordani.

A dodáva: „Už pekných pár rokov som nemal v rukách takú lákavú, živú a užitočnú knihu...“

P. S.

Svet kresťanstva nájdete už aj na sociálnej sieti Instagram.

Odporúčame